* 8η αγωνιστική

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ

Από δύο σερί ήττες προέρχεται στο πρωτάθλημα η Μπενεβέντο, καθώς δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Φότζια (3-1 εντός έδρας) και Πεσκάρα (2-1 εκτός έδρας). Πριν από δύο βδομάδες κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο 37’ με τον Μανκουσό. Στο 51’ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Βιόλα, προτού ο Πεπίν διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση δύο λεπτά αργότερα.

«Η Σέριε Β δεν είναι ένα εύκολο πρωτάθλημα, ξεκινήσαμε δυνατά σε αυτό, το σημαντικό είναι να βρούμε αγωνιστική ισορροπία. Οι δύο σερί ήττες που γνωρίσαμε δεν με προβληματίζουν, η σεζόν είναι πολύ μεγάλη, αργά ή γρήγορα θα γινόταν αυτό. Είναι καλύτερα που συνέβη νωρίς», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο 22χρονος Κολομβιανός μέσος, Αντρές Τέγιο.

Προηγούμενο ματς: Η Μπενεβέντο γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Πεσκάρα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα εννέα από τα δέκα τελευταία παιχνίδια της Μπενεβέντο σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Sportingbet)

Το Μπενεβέντο – Λιβόρνο παίζει στην Sportingbet
sportingbet-logo

ΛΙΒΟΡΝΟ

Δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες είναι ο απολογισμός της Λιβόρνο στις έξι συνολικά αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Κοσέντζα (1-1 εκτός έδρας) και Βενέτσια (1-1 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Πεσκάρα (2-1 εκτός έδρας), Κροτόνε (1-0 εντός έδρας), Λέτσε (3-0 εντός έδρας) και Σπέτσια (3-1 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία πριν από δύο βδομάδες οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 5’ με τον Κρίμι, προτού ο Οκερέκε διπλασιάσει τα τέρματά τους έξι λεπτά αργότερα.

Στο 19’ ο Τζιανέτι μείωσε σε 2-1 για τους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Μπαρτολομέι στο 24’. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Λιβόρνο ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Μουρίγιο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. «Έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη στον προπονητή μας, αυτό που χρειαζόμαστε είναι αγωνιστική ισορροπία. Πιστεύω πως θα τερματίσουμε στη μέση της βαθμολογίας», είπε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Λιβόρνο, Άλντο Σπινέλι.

Προηγούμενο ματς: Η Λιβόρνο γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Σπέτσια για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Λιβόρνο σε όλες τις διοργανώσεις.