* Αήττητη η Πόρτο στα 9 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Μπελενένσες, 7-2-0 το ρεκόρ της από το 2018 και μετά

* Στον πρώτο γύρο (08/08): Πόρτο – Μπελενένσες 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ήταν μαχητική την Πέμπτη στην έδρα της Φαμαλικάο, αλλά δεν γλίτωσε ακόμη μία ήττα στη φετινή σεζόν. Έκλεισε τους διαδρόμους προς την περιοχή της απειλήθηκε ελάχιστα σε όλο το ματς, πληγώθηκε από στημένη φάση στο 62’, ενώ λίγα λεπτά αργότερα στη δική της μεγάλη στιγμή, επίσης από στημένη φάση, είχε δοκάρι για να ισοφαρίσει.

“Ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι με λίγες καλές φάσεις. Είχαμε τις ευκαιρίες να προηγηθούμε, πληρώσαμε μία στημένη φάση. Αλλάξαμε το σύστημα με 4αδα στην άμυνα για να επιτεθούμε καλύτερα. Νομίζω είναι άδικο το αποτέλεσμα”, δήλωσε ο υπηρεσιακός κόουτς Βελάσκες μετά το ντεμπούτο του. Τρίτος προπονητής για την Μπελενένσες στην τρέχουσα σεζόν.

Είχε προηγηθεί η τυχερή εντός έδρας νίκη (με ανατροπή) επί της Αρούκα (2-1), οι αντίπαλοι είχαν δύο δοκάρια με παίκτη λιγότερο στο 1-1. Παραμένει ουραγός της κατηγορίας με μακράν τη χειρότερη επίθεση, έχοντας σκόραρει μόλις 9 φορές σε 17 παιχνίδια.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Φαμαλικάο. Το καθοριστικό γκολ ήρθε στο 62ο λεπτό από τον Ριτσιέλι.

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima)

* Goal/Goal τα 5/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΟΡΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ασταμάτητη η ομάδα του Κονσεϊσάο, την Τετάρτη πέτυχε μία ακόμη εκτός έδρας νίκη και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Πορτογαλίας! Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στη Βιζέλα, βρήκε τις λύσεις στο δεύτερο, εκμεταλλεύτηκε για δεύτερο σερί παιχνίδι τα προβλήματα Covid των αντιπάλων.

Το προηγούμενο Σάββατο έκανε επική ανατροπή στο Εστορίλ από 2-0 σε 2-3 με δύο γκολ από το 84’ και μετά. Εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Σπόρτινγκ στις Αζόρες και έμεινε μόνη πρώτη στην Primeira Liga, στο +3 από τα “λιοντάρια” και στο +7 από την Μπενφίκα. Έφτασε τις 7 διαδοχικές νίκες, σκόραρε 3+ γκολ για πέμπτο σερί παιχνίδι!

Τιμωρήθηκε από την Ομοσπονδία ο Κονσεϊσάο, θα λείψει από τον πάγκο της ομάδας στα δύο επόμενα παιχνίδια. Διατηρούνται οι απουσίες στην άμυνα, δεν ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους οι Πέπε, Μαρκάνο, Μαναφά και Ζοάο Μάριο.

Αποχώρησε για τη Ρόμα ο Σέρτζιο Ολιβέιρα, στη Σεβίγια μεταγράφηκε ο Κορόνα, στόχος της Γουλβς ο Βιτίνια.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη-πρόκριση (1-3) επί της Βιζέλα για το Κύπελλο. Ο Ουρίμπε άνοιξε το σκορ για την Πόρτο στο 8’, ο Κασιάνο ισοφάρισε για τη Βιζέλα στο 42’. Ο Βιέιρα στο 65’ με πέναλτι και ο Εβανίλσον στο 90’ χάρισαν τη νίκη στους “δράκους”.