* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Στον πρώτο γύρο (19/12): Μπράγκα – Μπελενένσες 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Εστορίλ. Η γηπεδούχος προηγήθηκε με τον Λορέιντς στο 27’ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Φράνκο έκανε το 2-0 με πέναλτι. Ο Σαφίρα μείωσε στο 66’ με πέναλτι, στο 91’ αποβλήθηκε ο Λορέιντς των γηπεδούχων και στο 90+6 ισοφάρισε ο Σάντρο.

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Μπελενένσες και στην εξέλιξη της σεζον και την Κυριακή στο Εστορίλ. Έβγαλε θέληση, πάθος και ένταση στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε έναν βαθμό που μπορεί να εξελιχθεί κομβικός στην τελική σούμα.

Μέτρια, παθητική για ένα ημίχρονο στο Εστορίλ, επέτρεψε χώρους για το transition του 1-0, υπέπεσε σε πέναλτι για το 2-0 πριν την ανάπαυλα και όλα έδειχναν τελειωμένα. Το πίστεψε όμως, σκόραρε και αυτή από την άσπρη βούλα και στο τέλος άσκησε ασφυκτική πίεση, φόρτωσε παίκτες την αντίπαλη περιοχή, απείλησε από στημένα και ισοφάρισε στην τελευταία φάση του αγώνα με πίεση διαρκείας!

Με κυνικό τρόπο και αποτελεσματική άμυνα έχει καταφέρει να μαζέψει10 βαθμούς στα 7 τελευταία παιχνίδια της, έχασε μόνο από την Μπενφίκα (3-1) στο “Ντα Λουζ” από τις αρχές Μάρτη. Πήρε τα δύο τελευταία εντός με Βιζέλα (1-0) και Πορτιμονένσε (2-0).

“Οι τελευταίες αγωνιστικές έχουν άλλη βαρύτητα. Έχουμε βελτιώσει τα αποτελέσματά μας και θα συνεχίσουμε τη μάχη απέναντι σε μία πολύ επικίνδυνη που μπορεί να επιτεθεί με πολλούς τρόπους. Θα είναι δύσκολο, αλλά θα παίξουμε για τη νίκη” δήλωσε ενόψει Μπράγκα ο κόουτς Καρβάλιο, ο οποίος δεν θα έχει στη διάθεσή του τους τιμωρημένους Καμαρά (φορ) και Καλίλα (μπακ), ενώ παραμένει εκτός ο τραυματίας Εντούρ (φορ).

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/10 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΠΡΑΓΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Πόρτο. Το γκολ του Ρικάρντο Όρτα από το 54ο λεπτό έκρινε το παιχνίδι.

Τη Δευτέρα απέδειξε μία ακόμη φορά ότι μπορεί κοιτάξει στα μάτια τα “θηρία” της χώρας, σπάζοντας το αήττητο σερί 58 αγώνων πρωταθλήματος της Πόρτο!!! Την πρωταπριλιά κέρδισε και την Μπενφίκα (3-2) στην Πεδρέιρα, ενώ άλωσε και το “Αλβαλάδε” στις 22 Γενάρη!

Είχε ένταση και πολλά τρεξίματα στο παιχνίδι της, κέρδιζε τις μονομαχίες από τους πρωτοπόρους και θα έπρεπε να προηγείται από το ημίχρονο, έχοντας δοκάρι και χαμένο τετ α τετ, ενώ αμυντικά δεν απειλήθηκε. Βρήκε χώρο για την κόντρα του 1-0 και διαχειρίστηκε άψογα τη συνέχεια, δίχως να πιεστεί ιδιαίτερα, μάλιστα η ίδια είχε μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις.

“Πρέπει να είμαστε σοβαροί ως το τέλος, το παιχνίδι με την Μπελενένσες δεν αποτελεί εξαίρεση, θα πάμε για τη νίκη. Πρέπει να σεβαστούμε τον αντίπαλο, ο οποίος παλεύει για την επιβίωσή του και προέρχεται από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν.” δήλωσε ο κόουτς Καρβαλιάλ, ενημερώνοντας παράλληλα ότι ο βασικός κίπερ Ματέους δεν προλαβαίνει το σημερινό παιχνίδι.

Τέλος η σεζόν για τον εξτρέμ Μεδέιρος, το διάστρεμμα στο ματς με την Πόρτο θα τον κρατήσει εκτός για τα εναπομείναντα παιχνίδια. Σταθεροί απόντες οι Σεκέιρα και Ρότζερ. Διαθέσιμος ξανά ο στόπερ Λέιτε, που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής με την Πόρτο.