* 12η Αγωνιστική

* No Goal τα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, δεν σκόραρε η Μπελενένσες

* Η Μπενφίκα μετρά 5 σερί νίκες σε επίσημα παιχνίδια επί της Μπελενένσες με συντελεστή τερμάτων 15-4.

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με πρόκριση στο Κύπελλο επέστρεψε από το break των εθνικών ομάδων η Μπελενένσες, δυσκολεύτηκε στην έδρα της Κάλδας (Γ’ κατηγορία), αλλά πήρε το εισιτήριο για τους “16” του θεσμού, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Ρίο Άβε.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, προέρχεται από την ήττα στην έδρα της Πορτιμονένσε (2-0), όπου το τελικό σκορ την αδικεί μερικώς. Πρώτη ήττα για το νέο κόουτς Κάνδιδο, με τον οποίο πέτυχε τη μοναδική της νίκη φέτος στην Primeira Liga, στις 31/10 επί της Σάντα Κλάρα (2-1). Παραμένει εντός επικίνδυνης ζώνης με 8 πόντους, έχοντας μαζί με την Σάντα Κλάρα τη χειρότερη επίθεση στην κατηγορία (7 γκολ).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη-πρόκριση επί της Κάλδας (3-5) για το Κύπελλο. Η Μπελενένσες προηγήθηκε δις στο πρώτο μέρος με Λούκοβιτς (3’) και Νούνο (18’), απάντησε ισάριθμες φορές η Κάλδας. Ο Νούνο ξανά (52’) και ο Καλίλα (54’) έκαναν το 2-4, μείωσε προσωρινά η γηπεδούχος ομάδα, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Σόουζα στις καθυστερήσεις.

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, ανεξαρτήτως έδρας (δες το στο pamestoixima)

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Την Τρίτη πήρε σπουδαίο αποτέλεσμα στο Καμπ Νου για το Champions League και πλέον είναι το φαβορί για τη 2η θέση του ομίλου, αλλά κανείς από την ομάδα δεν έφυγε με χαμόγελο από τη Βαρκελώνη, εξαιτίας της χαμένης ευκαιρίας του Σεφέροβιτς στο τέλος, η οποία θα εξασφάλιζε ουσιαστικά την πρόκριση στα νοκ άουτ.

“Είμαι προπονητής για 30 χρόνια και δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο στη ζωή μου, δυστυχώς έτυχε σε μένα και την Μπενφίκα”, δήλωσε ο Ζεσούς για τη χαμένη ευκαιρία. Θεωρώντας πάντως εξαιρετικά δύσκολο να βγάλει διπλό στο Μόναχο αυτή η Μπαρσελόνα, η Μπενφίκα χρειάζεται νίκη σε 10 μέρες υποδεχόμενη την Ντινάμο Κιέβου για να δώσει το “παρών” στα νοκ άουτ.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα φαίνεται πως άφησε πίσω της την “κοιλιά” που έκανε με το εντυπωσιακό 6-1 επί της Μπράγκα πριν τη διακοπή των εθνικών. Επέστρεψε από αυτή με εύκολη πρόκριση στο Κύπελλο επί της Πάσος Φερέιρα (4-1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μπαρσελόνα. Πιέστηκε στο πρώτο ημίχρονο, ο Βλαχοδήμος την έσωσε σε δύο περιπτώσεις, είχε δοκάρι η Μπαρσελόνα, αλλά η Μπενφίκα τη μεγαλύτερη φάση με τον Γιάρεμτσουκ σε κόρνερ. Έπεσε ο ρυθμός στην επανάληψη, ο Βλαχοδήμος είχε κι άλλη μεγάλη επέμβαση, στις καθυστερήσεις ο Σεφέροβιτς έχασε την ευκαιρία της χρονιάς!

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 11/13 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.