21η αγωνιστική

*Μετρούν 3/4 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Ά Γύρος: Άντερλεχτ – Μπέιρσχοτ 4-2

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΜΠΕΪΡΣΧΟΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Μπ έιρσχοτ πέρασε εκ νέου σε κακή περίοδο αγωνιστικά, καθώς δεν έχει σημειώσει νίκη για πέντε αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Ηττήθηκε εντός έδρας από την Οστάνδη (0-2) στο πλαίσιο της Jupiler League. Νωρίτερα, έχασε στην έδρα της Έουπεν με σκορ 1-0, σ’ ένα ματς που δεν κατάφερε να σκοράρει και να διεκδικήσει το θετικό αποτέλεσμα, ενώ δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να ξεφύγει με περισσότερα τέρματα. Τέταρτη διαδοχική ήττα στη Jupiler League για το συγκρότημα του Τορέντε, πέμπτη μαζί με εκείνη από τη Σταντάρ Λιέγης για το Κύπελλο, αλλά στην παράταση. Το αρνητικό είναι ότι δεν έχει καταφέρει να σημειώσει γκολ σε αυτό το διάστημα. Παραμένει σε δεινή βαθμολογική θέση, δέκα πόντους μακριά από τα μπαράζ και δώδεκα από τη σωτηρία. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι Φρανς, Κουλιμπαλί λόγω τραυματισμών, ενώ θα εκτίσει ποινή τιμωρίας ο αμυντικός Ράντιτς που αποβλήθηκε στο προηγούμενο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Υπέστη ήττα με σκορ 0-2 εντός έδρας με αντίπαλο την Οστάνδη, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 41’ ο Άμπροουζ σκόραρε για το 0-1 και στο 42’ ο Γκουέγε έκανε το 0-2 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 74’ αποβλήθηκε ο Φορτέ για την Οστάνδη και στο 81’ αποβλήθηκε επίσης, ο Ράντιτς για τη Μπέιρσχοτ.

Μπέιρσχοτ Στατιστικά

*6 σερί N/G (δες το στη betshops)

*7/10 αναμετρήσεις είχαν under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 8/10 ματς εντός έδρας

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Άντερλεχτ διανύει περίοδο φόρμας το τελευταίο διάστημα και έχει καταφέρει να σημειώσει διαδοχικές επιτυχίες, που ανεβάζουν αυτόματα και την ψυχολογία της. Προέρχεται από την εντός έδρας νίκη εναντίον της Κόρτραϊκ (3-0) για το Κύπελλο, που της έδωσε και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ως επιτυχία χαρακτηρίζεται ο βαθμός που απέσπασε στην έδρα της Κλαμπ Μπριζ (2-2) για την προηγούμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος, αν και με την ανατροπή που έκανε στο δεύτερο μέρος, θα ήθελε να φύγει με το “τρίποντο”. Έχει την ευκαιρία με ενδεχόμενο “τρίποντο” να ξεπεράσει την Άντβερπ που έχει ματς λιγότερο και να πλησιάσει στους δύο πόντους από τη δεύτερη Κλαμπ Μπριζ. Όσον αφορά την αποστολή, δεν είναι διαθέσιμοι οι αμυντικοί Σαρντέλα και Ντελκρουά λόγω τραυματισμών. Εκτός και ο μέσος Τρεμπέλ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-0 εντός έδρας, με αντίπαλο την Κόρτραϊκ, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Στο 34’ ο Κουαμέ σκόραρε για το 1-0 και στο 42’ ο Σέρχιο Γκόμεθ πέτυχε δεύτερο τέρμα για το 2-0 του ημιχρόνου. Στο 75’ ξανά ο Κουαμέ πέτυχε γκολ και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.