*27η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Κορτράικ – Βάασλαντ Μπέβερεν 2-2 (1/11)

ΒΑΑΣΛΑΝΤ ΜΠΕΒΕΡΕΝ

Πήρε βαθιά ανάσα στη μάχη της παραμονής, εκμεταλλευόμενη την έδρα της κι επικρατώντας με σκορ 2-1 της Γάνδης. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και τελικά προηγήθηκαν στο 37΄ με τον Κοφρίζ. Η Γάνδη ισορρόπησε το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, πίεσε και έχασε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε και η μπάλα την τιμώρησε στο 84΄, όταν ο Φορτέ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0.  Δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Κοφρίζ για τους γηπεδούχους, αλλά το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Κβιλιτάγια.

«Οι παίκτες μου αξίζουν συγχαρητήρια γιατί τα έδωσαν όλα από το πρώτο μέχρι και ο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Πλέον μπορούμε να είμαστε πιο άνετοι στα εναπομείναντα παιχνίδια», ανέφερε εμφανώς ικανοποιημένος ο κόουτς Κούστοβιτς που βλέπει την ομάδα του στο +8 από την ζώνη του υποβιβασμού. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Κοφρίζ, ενώ παραμένει εκτός και ο γκολτζής Αμπομά.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα (δες το στην Goalbet).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 2-1 επί της Γάνδης, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.

Το Βάασλαντ Μπέβερεν – Κορτράικ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΚΟΡΤΡΑΪΚ

Γνώρισε πικρή εντός έδρας ήττα από τη Σαρλερουά με σκορ 2-1 και πλέον η εξάδα φαντάζει… μακρινό όνειρο για αυτήν. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτεροι και έχασαν πέναλτι μόλις στο 4΄ , με τον Μπρουσέζ να αποκρούει την εκτέλεση του Μπρούνο. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα και τελικά άνοιξαν το σκορ λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης με τον Εζεκιέλ. Ωστόσο στο 66΄ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κι άλλο πέναλτι και ο Μοριόκα αυτή τη φορά ήταν εύστοχος από την «άσπρη βούλα». Το παιχνίδι πήγαινε για την ισοπαλία, ωστόσο ο Περμπέ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη στην Σαρλερουά.

«Είναι κρίμα να χάνουμε ένα τέτοιο παιχνίδι, δεν καταφέραμε να διατηρήσουμε το προβάδισμα που είχαμε, κάναμε κάποια λάθη. Παρόλα αυτά θα συνεχίσουμε με την ίδια διάθεση και στα 4 παιχνίδια που έμειναν μέχρι το φινάλε», τόνισε ο κόουτς Βαντρέγκε. Η Κορτράικ είναι στο -7 από την εξάδα και τα πλέι οφ, ενώ στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, τέθηκε εκτός ο φορ Αβενάτι.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από την Σαρλερουά, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.