8η αγωνιστική

*Περιορισμένος αριθμός θεατών

*Η Γκενκ δεν έχει ηττηθεί από τη Βάασλαντ-Μπέβερεν για 16 αγώνες, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

Βάασλαντ-Μπέβερεν – Γκενκ στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΒΑΑΣΛΑΝΤ-ΜΠΕΒΕΡΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Βάασλαντ-Μπέβερεν έφτασε κοντά στο να πάρει ένα σπουδαίο αποτέλεσμα και να σταματήσει το αρνητικό σερί της, όμως έφυγε χωρίς βαθμό από την έδρα της Μπέιρσχοτ (3-2). Πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς, όμως προϊόντος του χρόνου, οι γηπεδούχοι αποκτούσαν αυτοπεποίθηση και η ομάδα του Χάγεν αγχωνόταν. Αυτή ήταν η έκτη συνεχόμενη ήττα για τη Βάασλαντ-Μπέβερεν, που αναμενόμενα βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μοναδική επιτυχία παραμένει η νίκη στην πρεμιέρα στην έδρα της Κόρτραϊκ με σκορ 1-3, αποτέλεσμα που έδωσε ελπίδες στην ομάδα που πέρυσι τερμάτισε τελευταία. Ενισχύθηκε με την απόκτηση του αμυντικού χαφ Μάντζεκ από τη Σπάρτα Πράγας και τον επιθετικό Φράι από τη Φενέρμπαχτσε. Επίσης στο “κάδρο” υπάρχει και ο Γούτας για την ενίσχυση στον αμυντικό τομέα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε από τη Μπέιρσχοτ εκτος έδρας με σκορ 3-2 για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 11’ ο Έφορντ και στο 13΄ ο Χέιμανς έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους, ενώ ο Τισουνταλί στο 42’ έκανε το 1-2 του ημιχρόνου. Στο 79’ ο Σουζούκι ισοφάρισε σε 2-2 και στις καθυστερήσεις ο Μπρόγκνο ολοκλήρωσε την ανατροπή για τη Μπέιρσχοτ.

ΒΑΑΣΛΑΝΤ-ΜΠΕΒΕΡΕΝ Στατιστικά

*6/7 ματς φέτος με over 3.5 (δες το στη goalbet)

*7 σερί αναμετρήσεις με γκολ εκατέρωθεν

*Δέχεται 2+ γκολ σε όλα τα εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην Goalbet +21 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΓΚΕΝΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γκενκ προέρχεται από ισοπαλία εντός έδρας με αντίπαλο την Οστάνδη (2-2) για το πρωτάθλημα, παιχνίδι στο οποίο έκανε ντεμπούτο ο Γες Τόρουπ, πρώην προπονητής της Γάνδης. Η κόκκινη κάρτα στο Τομά στο 56’ με το σκορ στο 2-1, δεδομένα έπαιξε το ρόλο του στη διαμόρφωση του αποτελέσματος. “Είχαμε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά στο τέλος έπρεπε να αμυνθούμε το οποίο δε λειτούργησε σωστά. Δε νομίζω ότι ήταν σωστή η κόκκινη κάρτα”, είπε ο κόουτς Τόρουπ. Η Γκενκ παρότι δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία δύο ματς, δεν είναι σε καλή κατάσταση και αναζητά ρυθμό και σταθερότητα. Μετρά μόλις μία νίκη και δύο ισοπαλίες σε διάστημα πέντε αγωνιστικών. Είναι στο μέσο της κατάταξης, κοντά στην οκτάδα, αλλά στόχος είναι τα πλέι πρωταθλήματος. Εκτός οι Μπονγκοντά, Τομά.

Προηγούμενο παιχνίδι: Παραχώρησε ισοπαλία εντός έδρας στην Οστάνδη, με σκορ 2-2 στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 3’ ο ΜακΓκίχαν έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όμως στο 8’ ο Ονουάτσου ισοφάρισε για το 1-1 του ημιχρόνου. Στο 52’ ο ίδιος παίκτης έκανε την ανατροπή με εκτέλεση πέναλτι, όμως στο 56’ ο Τομά αποβλήθηκε για τη Γκενκ. Στο 83’ ο Γκουέγε ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.