*14η αγωνιστική

ΒΑΑΣΛΑΝΤ ΜΠΕΒΕΡΕΝ

Κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Κορτράικ, με τις δύο ομάδες να μένουν τελικά στο 2-2.  Το πρώτο μέρος ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Λεπουά να ανοίγει το σκορ στο 18΄ μετά από ασίστ του Σεβαλιέ και τον Στογιάνοβιτς λίγα λεπτά αργότερα να κάνει και το 2-0, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στην επανάληψη η Μπέβερεν ανέβασε την απόδοση της και μείωσε γρήγορα με τον Μπόλιεβιτς. Η Κορτράικ έχασε πέναλτι στο 53΄ , με τον γκολκίπερ Ντε Ρουφ να αποκρούει την εκτέλεση του Στογιάνοβιτς. Στη συνέχεια από την πίεση που άσκησε η Βαάσλαντ Μπέβερεν, ήρθε και το γκολ της ισοφάρισης, στο 78΄ από τον Φόρτε και μετά από ασίστ του Σρίβερς.

Έτσι μετά από 13 αγωνιστικές μετρά 11 βαθμούς με 1 νίκη, 8 ισοπαλίες και 4 ήττες και βρίσκεται στο +4 από την τελευταία θέση που οδηγεί απευθείας σε υποβιβασμό. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι παραμένουν εκτός οι μέσοι Αμπντουλά και Κεϊτά, αλλά και ο βασικός γκολκίπερ Ρουφ που είναι δανεικός από την Άντερλεχτ και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στην Κορτράικ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.

Το Βάασλαντ Μπέβερεν – Άντερλεχτ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Νέο πισωγύρισμα αποτέλεσε η εντός έδρας ισοπαλία με την Λόκερεν, με τις δύο ομάδες να μένουν τελικά στο 1-1. Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς γκολ, με την Άντερλεχτ να είναι φλύαρη, έχοντας μόνο την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης με τον Ντεσάχτ και μετά από ασίστ του Σκούλασον. Οι γηπεδούχοι απάντησαν λίγο αργότερα με τον Ντιματά και μετά από ασίστ του Σελαμέικερς. Παρά την πίεση της Άντερλεχτ στο τελευταίο ημίωρο περίπου του αγώνα, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Έτσι μετά από 13 αγωνιστικές μετρά 24 βαθμούς με 7 νίκες, 3 ισοπαλίες και 3 ήττες και βρίσκεται στην 4η θέση αλλά και στο -10 από την κορυφή (σ.σ με ένα παιχνίδι λιγότερο). Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στη Λόκερεν, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.