27η αγωνιστική

*Αήττητη η Μπαστιά σε πέντε συνολικά εντός με αντίπαλο τη Γκρενόμπλ, έχοντας δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Γκρενόμπλ – Μπαστιά 0-0

ΜΠΑΣΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Οσέρ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 38ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 89′ με τον Αλφαρελά.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Μπαστιά, μετά και την ήττα με 0-2 από τη Ροντέ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδων των υπηρεσιακών Λιλιάν Λασλάντ και Μισέλ Μορετί φιλοξενήθηκε από την Οσέρ, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα, σε ένα ισορροπημένο ματς, με την ίδια να σώζει το βαθμό στο φινάλε.

Σε τριπλή ισοβαθμία πλέον με τις Τρουά και Ντανκέρκ, των οποίων και υπερτερεί, με αποτέλεσμα να είναι εκτός επικίνδυνης ζώνης. Ηττήθηκε στα δυο από τα τρία πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε και μια νίκη. Εξέτισε ο Κεϊτά και θα δώσει ξανά το παρών, ενώ αυτή τη φορά θα εκτίσουν τιμωρία οι Βενσάν και Μπιανκινί.

Μπαστιά Στατιστικά

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Πο, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα μόλις στο πέμπτο λεπτό.

Την τρίτη διαδοχική της ήττα υπέστη η Γκρενόμπλ, μετά και από εκείνες κόντρα σε Μπορντό (1-0 εκτός) και Τρουά (3-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βενσάν Ονιόν υποδέχθηκε την Πο, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς και παρότι είχε χρόνο μπροστά της, δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι, σε ένα ισορροπημένο ματς ανάμεσα τους.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, υποχώρησε στην πέμπτη θέση της κατάταξης, μένοντας στο -6 από την πρώτη δυάδα. Πανηγύρισε ένα διπλό στις έξι πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες.