*Φάση ομίλων – 2η αγωνιστική

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

*Η Μπασακσεχίρ έμεινε άσφαιρη στα τρία πρόσφατα παιχνίδια της στο Τσάμπιονς Λιγκ.

*2-3 γκολ ήρθαν τα 5/6 πρόσφατα παιχνίδια της Παρί Σεν Ζερμέν στο Τσάμπιονς Λιγκ.

*Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκη στις 6/8 τελευταίες εξόδους στο Τσάμπιονς Λιγκ (6-1-1).

Μπασακσεχίρ – Παρί Σεν Ζερμέν στο Pamestoixima.gr

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έχει αφήσει πίσω της το κάκιστο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα η Μπασακσεχίρ, η οποία πραγματοποίησε γεμάτη εμφάνιση κερδίζοντας εύκολα με 5-1 την Αντάλιασπορ εντός έδρας. Μόνο για 20 λεπτά συνάντησε την ισχυρή αντίσταση της αντιπάλου, ήταν σοβαρή στο υπόλοιπο του αγώνα, πηγαίνοντας με το υπέρ της 4-1 στην ανάπαυλα. Έριξε ταχύτητα στο δεύτερο 45λεπτο, δεν ένιωσε τον κίνδυνο και αύξησε τον δείκτη του σκορ στο φινάλε της συνάντησης. Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα του Μπουρούκ, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-0 κόντρα στην Τραμπζονσπόρ, ενώ νωρίτερα είχαν προηγηθεί τέσσερις αγωνιστικές που αγνοούσε το “τρίποντο” (0-1-3), έχοντας μείνει στο -9 από την κορυφή.

Σε ό,τι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, η Μπασακσεχίρ πραγματοποίησε κακή εμφάνιση στην παρθενική της συμμετοχή στους ομίλους της διοργάνωσης, γνωρίζοντας την ήττα στην πρεμιέρα με 2-0 από τη Λειψία στη Γερμανία. Δεν κατάφερε να κοντράρει σε κανένα σημείο του αγώνα την ανώτερη αντίπαλο, στο 20’ βρέθηκε να χάνει 2-0, προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στο δεύτερο μέρος χωρίς αποτέλεσμα. “Η Παρί είναι μία τεράστια ομάδα με πολλούς αστέρες στο ρόστερ της. Εμείς θα κάνουμε το παιχνίδι μας, θέλουμε να παίξουμε όμορφο ποδόσφαιρο και να βάλουμε δύσκολα στην Παρί”, επεσήμανε ο κόουτς Μπουρούκ. Στο αγωνιστικό σκέλος, παραμένουν τραυματίες ο Καϊσαρά (Αμυντικός, 5, 0) και οι μακροχρόνιοι Τσαντλί (Μέσος), Αζομπουΐκε (Μέσος).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-1 κόντρα στην Αντάλιασπορ. Προηγήθηκε με πέναλτι του Βίσκα στο 11’, δέχθηκε την ισοφάριση στο 15’, έκανε το 2-1 πάλι με τον Βίσκα στο 23’, το 3-1 με τον Καχβετσί στο 27’, αυξάνοντας τον δείκτη του σκορ με τον Κριβελί στο 35’ και Τζουλιάνο στο 83’.

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ Στατιστικά

*N/G τα 7/8 τελευταία ματς (δες το στο Pamestoixima.gr).

*N/G & Under 2,5 τα 6/8 τελευταία ματς.

*Σκόραρε από δύο γκολ και πάνω στα 5/6 πρόσφατα παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνέχισε στο δρόμο των επιτυχιών εντός συνόρων η Παρί Σεν Ζερμέν κερδίζοντας άνετα 4-0 τη Ντιζόν εντός έδρας. Επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της από το ξεκίνημα, εκμεταλλεύτηκε τα πολλά κενά στην άμυνα της αντιπάλου και σκοράροντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο έφτασε διά περιπάτου σ’ ένα ακόμη “τρίποντο”. Έκτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Τούχελ, είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε Μετς (1-0), Νις (0-3), Ρεμς (0-2), Ανζέ (6-1) και Νιμ (0-4), έπιασε στην κορυφή και στους 18 πόντους τη Λιλ, είναι θέμα χρόνου να γευτεί τη μοναξιά της κορυφής και να κατακτήσει ακόμη έναν τίτλο.

Όσον αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, η Παρί ήταν σκέτη απογοήτευση στην πρεμιέρα και ηττήθηκε δίκαια 2-1 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Παρίσι ξεκινώντας με άσχημο τρόπο τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Χωρίς πάθος και ιδέες στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο. Έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο μέρος, έφερε το ματς στην ισορροπία, αλλά δέχθηκε το γκολ της ήττας στο φινάλε. Δεν έχει περιθώρια για νέα απώλεια, οφείλει να αποδείξει την ανωτερότητά της και να περάσει νικηφόρα απ’ την Κωνσταντινούπολη.

“Είμαστε πάντα απαιτητικοί με τους εαυτούς μας και οι προσδοκίες μας είναι πολύ υψηλές. Θα αντιμετωπίσουμε την πρωταθλήτρια Τουρκίας, μια ομάδα με εμπειρία και ποιότητα σε όλες τις θέσεις. Χάσαμε από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά από ένα περίπλοκο παιχνίδι και ήρθαμε εδώ με στόχο να κερδίσουμε και να παίξουμε καλά”, είπε ο Τούχελ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, παραμένουν τραυματίες Μπερνάτ (Αμυντικός, 3, 0), Παρέδες (Μέσος, 4, 0), Βεράτι (Μέσος, 5, 0), Ικάρντι (Επιθετικός, 4, 2), τραυματίστηκε ξανά ο Ντράξλερ (Εξτρέμ, 6, 2) και τέθηκε νοκ άουτ. Διαθέσιμοι οι Κουρζάβα (Αμυντικός, 2, 0), Ντι Μαρία (Μέσος, 4, 1), αμφότεροι ήταν τιμωρημένοι στο πρωτάθλημα. Επιστρέφουν επίσης οι Κέρερ (Αμυντικός, 2, 0), Γκεγιέ (Μέσος, 6, 1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 κόντρα στη Ντιζόν. Προηγήθηκε με τον Κέαν στο 3’, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή διπλασίασε τα τέρματά της στο 23’, έκανε το 3-0 με τον Εμπαπέ στο 82’ και με τον ίδιο έκανε το 4-0 στο 87’.