18η αγωνιστική

*Έχουν αναμετρηθεί 2 φορές στην ιστορία τους, για το κύπελλο, με τα 2 αυτά παιχνίδια να ολοκληρώνονται με g/g+over2.5 γκολ.

*Πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων για το πρωτάθλημα.

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Γαλατάσαραϊ, την τελευταία αγωνιστική. Ανταγωνιστική τα πρώτα 45 λεπτά του παιχνιδιού, επιβραβεύτηκε ανοίγοντας το σκορ στο 20’, με τον Οκάκα. Στο 2ο ημίχρονο το σύνολο του Φατίχ Τερίμ ήταν ανώτερο, πίεσε για την ισοφάριση και κατάφερε να βρει το γκολ στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μοχάμεντ. Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά στη συνέχεια, με την Μπασακσεχίρ να δέχεται πέντε κάρτες μέχρι το 90+9’, μια εξ αυτών κόκκινη.

Ήταν το 9ο συνεχόμενο παιχνίδι της χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα (7-2-0). Βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας, στο +1 από το να μείνει εκτός ευρωπαϊκών θέσεων. Παραμένει αήττητη στα τελευταία 7 εντός έδρας παιχνίδια της, μετρώντας 6 νίκες και 1 ισοπαλία. Έχει σκοράρει στα 7 από τα 10 εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση το σύνολο του Σοζέρ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Γαλατάσαραϊ.

Μπασακσεχίρ Στατιστικά

*G/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της. (Δες το στην Stoiximan)

*Under2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Αλτάι, την προηγούμενη αγωνιστική. Είχε τον έλεγχο και τις ευκαιρίες του παιχνιδιού στο 1ο ημίχρονο, με τη φιλοξενούμενη να μην έχει απαντήσεις και να δέχεται μοιραία το 1-0 στο 31’, από τον Σουλεϊμάνοφ. Η Γκιρέσουνσπορ έδωσε χώρους στους φιλοξενούμενους για να παίξει με αντεπιθέσεις και κάπως έτσι έκανε το 2-0 με τον Μπαλντέ, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Η Αλτάι συνέχισε να πιέζει για ένα γκολ και το πλήρωσε, με τον Ντιαμπατέ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων, κάνοντας το 3-0 στο 72’. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να αστοχούν σε πέναλτι στο 90+6’.

Ήταν η 4η νίκη της στα τελευταία 5 παιχνίδια πρωταθλήματος. Βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -7 από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη σεζόν και στο +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Μετράει 2 νίκες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της. Με under2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 6 από τις 8 εκτός έδρας αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα.

Τραυματίας για τους φιλοξενούμενους ο Ακντάγκ (6 συμμ.). Γενικά εκτός ο Ατσάρ (-).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Αλτάυ.