ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΣΟΣΙΕΔΑΔ Προγνωστικά

Προημιτελική φάση

*Μονός αγώνας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Στο πρωτάθλημα: Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μπαρτσελόνα 1-4

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 εντός έδρας, εναντίον της Χετάφε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Λίγες οι καλές ευκαιρίες σε ολόκληρο το παιχνίδι, στο 35’ ο Πέδρι σκόραρε για το 1-0 έπειτα από πάσα του Ραφίνια. Στο 41’ ο Μπόρχα Μαγιοράλ έχασε τετ-α-τετ που προήλθε από λάθος γύρισμα του Πέδρι.

Η Μπαρτσελόνα πήρε μια -όπως συνηθίζουμε να τις χαρακτηρίζουμε- επαγγελματική νίκη απέναντι στη Χετάφε (1-0), εντός έδρα, για το πρωτάθλημα. Πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση για τα δεδομένα της, με λιγοστές καλές ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία. ‘Ήταν μια νίκη σημαντική, παρότι δεν είμασταν καθόλου καλά”, δήλωσε χαρακτηριστικά στη συνέντευξη τύπου μετά το ματς ο Τσάβι. Ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για τους “Μπλαουγράνα”, ενώ συμπλήρωσαν έντεκα αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις χωρίς ήττα.

Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου, η “Μπάρσα” είχε εύκολο έργο, καθότι απέκλεισε την άσημη Θέουτα της τρίτης κατηγορίας, με νίκη 0-5 εκτός έδρας. Για την ώρα δεν έχει προχωρήσει σε κάποια μεταγραφική κίνηση ενίσχυσης, έπειτα από την αποχώρηση του Μέμφις Ντεπάι για την Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά και του Ζεράρδ Πικέ που σταμάτησε το ποδόσφαιρο, πριν το Μουντιάλ. Στο αγωνιστικό σκέλος, δεν υπάρχουν απουσίες, είναι εκ νέου διαθέσιμος ο Λεβαντόφσκι (εκτίει ποινή στο πρωτάθλημα).

Μπαρτσελόνα Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*6/10 παιχνίδια έληξαν με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 4/10 ματς εντός έδρας

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 0-2 εκτός έδρας, της Ράγιο Βαγεκάνο, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 15’ ο Σόρλοτ σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων και στο 36’ ο Μπαρενετσέα με προβολή πέτυχε δεύτερο γκολ και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Έφτιαξε φάσεις στο υπόλοιπο παιχνίδι η γηπεδούχος, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας, με διαδοχικές νίκες και η ψυχολογία της είναι στα ύψη. Προέρχεται από την επιτυχία στην έδρα της Ράγιο Βαγεκάνο (0-2) στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Αυτή ήταν η ένατη συνεχόμενη νίκη για το συγκρότημα του Ιμανόλ Αλγουαθίλ ο οποίος είναι αναμφίβολα ικανοποιημένος με την εικόνα, σε μια περίοδο μάλιστα που δε λείπουν τα αγωνιστικά προβλήματα και οι απουσίες.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Βάσκος τεχνικός, ποτέ δεν παραπονέθηκε για τους ποδοσφαιριστές που λείπουν και δε χάνει ευκαιρία να προωθήσει παίκτες από τη δεύτερη ομάδα. Ενδεικτικά, στο ματς της Μαδρίτης απέναντι στη Ράγιο, χρησιμοποίησε για δεύτερη φορά φέτος στο αρχικό σχήμα τον 19χρονο Πάμπλο Μαρίν και έδωσε την ευκαιρία στον 22χρονο Ολασαγάστι να κάνει ντεμπούτο στη Λα Λίγκα. Ταξίδεψε στη Βαρκελώνη με οκτώ απουσίες. Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον Νταβίδ Σίλβα, είναι επίσης εκτός οι Άλεξ Σόλα, Μίκελ Μερίνο, Μομο Τσο, Άντερ Γκεβάρα, Γκοροσάμπελ, Γιον Πατέκο και Σαντίκ.