*Δεύτερος γύρος για το FA Cup Αγγλίας. Όποια ομάδα κερδίσει προκρίνεται στον επόμενο γύρο. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της τωρινής φιλοξενούμενης.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΜΠΑΡΝΣΛΕΙ (Α’ ΑΓΓΛΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Πορτ Βέιλ με σκορ 2-1, στα πλαίσια της φάσης των «32» του Λιγκ Τρόφι. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Πολίτικ στο 14’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Γόραλ στο 27’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Έντουαρντς στο 73’.

Δεν έπεισε με την εικόνα της η Μπάρνσλεϊ και γνώρισε τον αποκλεισμό από τη μαχητική Πορτ Βέιλ. Καθόλου καλό πρώτο ημίχρονο, δεν μπόρεσε να απειλήσει την αντίπαλη εστία, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, οι οποίοι πίεσαν έντονα και πήραν ασφαλές προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη ήταν καλύτερη και κατάφερε να μειώσει, αλλά χωρίς να μπορέσει να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το ματς.

Να παραμείνει εντός της διοργάνωσης αυτής έχει ως στόχο και βρίσκει μπροστά της την πιο αδύναμη Κρου. Έχει το πλεονέκτημα έδρας και θέλει να το εκμεταλλευτεί προκειμένου να μην αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα. Θέλει παράλληλα να αφήσει πίσω της τον αποκλεισμό από το Λιγκ Τρόφι, επιστρέφοντας στις νίκες και παίρνοντας ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας που αναμένεται στη σεζόν.

Μπάρνσλεϊ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΡΟΥ (Β’ ΑΓΓΛΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Σουίντον με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σκόραρε ο Αγκέι στο 23’ από την άσπρη βούλα.

Νίκη για την Κρου παρά την μέτρια εμφάνισή της. Παρά την έντονη πίεση που δέχθηκε και στα δύο ημίχρονα, κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην εστία της, ενώ παράλληλα ήταν τρομερά αποτελεσματική μεσοεπιθετικά στο πρώτο μέρος, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της θέλει να δώσει, εξαντλώντας όσες πιθανότητες έχει για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Δύσκολη κλήρωση για κείνη, καθώς καλείται να αντιμετωπίσει την αρκετά πιο δυνατή Μπάρνσλεϊ μακριά από το γήπεδό της. Ανεβασμένη τελευταία, τόσο αγωνιστικά, όσο και ψυχολογικά, σκοράρει με συνέπεια στις αναμετρήσεις της, ενώ έχει δείξει πολύ σταθερή αμυντική λειτουργία, διατηρώντας το μηδέν στα μετόπισθεν στα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια της.