*20η αγωνιστική

ΜΠΑΡΝΕΤ

Προηγούμενο ματς: H Μπαρνέτ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Τσέλμσφορντ, με τέρμα του Κανού στο 74ο λεπτό και ενώ είχε μείνει με παίκτη λιγότερο οκτώ λεπτά νωρίτερα, λόγω αποβολής παίκτη της.

Η Μπαρνέτ κέρδισε και την Τσέλμσφορντ Σίτι, ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, με 0-1 εκτός έδρας, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Αγγλίας. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη της, όλες μακριά από την έδρα της και χωρίς να δεχθεί καν γκολ! Επιστρέφει λοιπόν στο γήπεδό της, εκεί που δεν έχει νίκη στα τρία πιο πρόσφατα παιχνίδια της, με δύο ισοπαλίες.

Μπήκε λοιπόν στην πρώτη επτάδα του βαθμολογικού πίνακα, έστω και στην έβδομη και τελευταία θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, σε απόσταση βολής, στο +2, από την ομάδα που είναι ακριβώς από κάτω της.

Παραμένουν εκτός οι μακροχρόνια τραυματίες Τόμας (ΑΜ), Λόζα (ΕΠ) που δεν έχουν παίξει φέτος, ενώ λείπουν και οι πιο πρόσφατα χτυπημένοι αμυντικοί Ντιαρά, Ρέβαν και τιμωρημένος είναι ο μέσος Γουντς.

ΤΟΡΚΙ

Προηγούμενο ματς: Η Τορκί έχασε 5-0 εκτός έδρας από την Ντέρμπι, με το σκορ να την αδικεί, αφού έχασε αρκετές ευκαιρίες να σκοράρει. Βρέθηκε να χάνει με αυτογκόλ του Ελις μόλις στο έβδομο λεπτό, ενώ ο Οσούλα στο 15’ την έβαλε πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά. Και στη συνέχεια δέχθηκε άλλα τρία τέρματα από τους Τόμπσον (38’), Ντόμπιν (62’), ΜακΓκόλντρικ (79’).

Η Τορκί, εν αντιθέσει με την αντίπαλο της, αποκλείστηκε από το κύπελλο Αγγλίας, χάνοντας μάλιστα με το «βαρύ» 5-0 εκτός έδρας από την Ντέρμπι, ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας. Μάλιστα αυτή όχι απλά ήταν η δεύτερη σερί ήττα της, αμφότερες ήρθαν έχοντας δεχθεί από πέντε γκολ! Και δεν κερδίζει εδώ και τέσσερις αγώνες, έχοντας δύο ισοπαλίες στους αμέσως προηγούμενους. Μακριά από την έδρα της έχει τρεις σερί ήττες χωρίς να έχει σκοράρει καν!

Παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού, ούσα στην 23η θέση του, την προτελευταία του, αλλά σε απόσταση βολής, στο -3 για την ακρίβεια, από τις θέσεις παραμονής.

Τραυματίες είναι ο επιθετικός Αντριους που λείπει εδώ και λίγο καιρό από τους αγώνες της ομάδας του, πιο πρόσφατα χτύπησαν ο μέσος Εβανς και οι αμυντικοί Γουάιτ, Μάρτιν, ενώ πιο πρόσφατα τραυματίστηκε και ο αμυντικός Μόξεϊ.