3η Αγωνιστική

* Πέρσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από μιά εκτός έδρας νίκη.

ΜΠΑΡΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (3-5) επί της Σαρμιέντο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 1ο λεπτό με τον Σεπούλβεδα, ο Τάπια με πέναλτι στο 6ο λεπτό έκανε το 0-2. Με πέναλτι μείωσε ο Γκοντού για την Σαρμιέντο στο 37’, με πέναλτι σκόραρε ξανά για το 1-3 στο 48’ ο Σεπούλβεδα. Ο Γκοντού μείωσε ξανά στο 53’, ο Άλβαρες έκανε το 2-4 στο 62’, ο Γκοντού έκανε το 3-4 με πέναλτι (75’) για το χατ-τρικ του, αλλά δευτερόλεπτα αργότερα αποβλήθηκε ο Ινσαουράλδε της Σαρμιέντο και στο 81’ ο Σεπούλβεδα ολοκλήρωσε το δικό του χατ-τρικ για το τελικό σκορ.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα της Μπαράκας στα δύο πρώτα παιχνίδια της σεζόν, μετά την αναιμική εμφάνιση της πρεμιέρας στην εντός έδρας ήττα από τη Γοδόι Κρους (0-1), έβγαλε πλουσιοπάροχο διπλό στη Χουνίν το προηγούμενο Σάββατο.

Μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι, δίχως κανένα φόβο και γρήγορα απέκτησε διαφορά δύο τερμάτων που ουδέποτε καλύφθηκε. Εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά λάθη των γηπεδούχων, ήταν άμεση στις μεταβασεις της και ρέφαρε την απώλεια στο “Τσίκι Τάπια”.

Νέο πρόσωπο ως δανεικός ο νεαρός Φριας (φορ – Ροσάριο), παραμένει τιμωρημένος ο Μαστρονικόλα (αμυντικός).

ΜΠΑΡΑΚΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΟΥΝΙΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Ινστιτούτο Κόρδοβα. Ο Μαρτίνες άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό και ο Γκρασιάνι στο 45’ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Απογοητευτική η εντός έδρας πρεμιέρα της Ουνιόν, έμεινε ξανά στο μηδέν και σε συνέχεια της περσινής σεζόν έφτασε τα 6 πρωταθληματικά παιχνίδια δίχως νίκη (0-3-3).

Είχε ρυθμό νωρίς το παιχνίδι της προηγούμενης Κυριακής, βοήθησε σε αυτό η επιθετική τακτική της Ινστιτούτο. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν δοκάρια σε μακρινά σουτ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επικίνδυνοι στις μεταβάσεις, προειδοποίησαν σε δύο ακόμα περιπτώσεις πριν προηγηθούν με όμορφη επιθετική συνεργασία. Πάνω στο σάστισμα της Ουνιόν χτύπησαν στην αντεπίθεση για 0-2 στο φινάλε του ημιχρόνου. Αναιμική η αντίδραση της Ουνιόν στην επανάληψη, παρά την εδαφική κυριαρχία (71%) δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα.

Υπό πίεση ο κόουτς Μουνούα, του οποίου το μέλλον στον πάγκο της ομάδας θα κριθεί σήμερα και στο clasico της πόλης με την Κολόν την επόμενη εβδομάδα. Απόψε καλείται να σπάσει και το άσχημο εκτός έδρας σερί, το οποίο διευρύνθηκε στα 11 ταξίδια δίχως νίκη (0-5-6).