3η Αγωνιστική

* Νο Goal τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Ουρακάν. Ο Κορδέρο έκανε το 1-0 στο 3ο λεπτό, ο Τσάβες ισοφάρισε για την Μπάνφιλντ στο 22’. Οι Τόμπιο (41’) και Γκουντίνιο (45+5’) σκόραραν για το 3-1 του ημιχρόνου και με αυτογκόλ στο 75’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Διαψεύστηκαν οι υψηλές φιλοδοξίες της “ταλάδρο” στα πρώτα ματς του 2023, επιβεβαιώθηκε η δυσκολία της αποστολής τη Δευτέρα στο “Ντούκο”. Ηττήθηκε δίκαια από την Ουρακάν κι έφτασε πλέον τα 9 παιχνίδια, σε συνέχεια της περσινής σεζόν, με μόλις μία νίκη, αυτή απέναντι στην χειρότερη ομάδα του 2022.

Στην πρώτη σωστά δομημένη επίθεση της Ουρακάν έγινε το 1-0, απάντησε από στατική φάση με τον φορ της η Μπάνφιλντ. Συχνές οι επισκέψεις των γηπεδούχων στα καρέ της, απείλησαν δις πριν ανακτήσουν το προβάδισμα, σκοράροντας και αυτοί από κόρνερ. Αδρανής η άμυνα της Μπάνφιλντ σε βολέ του αντίπαλου τερματοφύλακα, δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα δέχθηκε το τρίτο γκολ. Ο κίπερ Καμπέσες την κράτησε ζωντανή με τρεις σημαντικές επεμβάσεις για να απειλήσει με ισοφάριση στο τέλος, μετά από ένα πολύ τυχερό αυτογκόλ για το 3-2.

ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 8/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΛΑ ΠΛΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Ντεφένσα. Ο Σολάρι έκανε το 0-1 στο 64ο λεπτό και ο Φερνάντες (με πέναλτι) τέσσερα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Επιβεβαιώνεται η αποδυνάμωση της Χιμνάσια στο ξεκίνημα του 2023, με ήττα συνδυάστηκε και η εντός έδρας πρεμιέρα της τη Δευτέρα, η οποία ήταν η 4η σερί σε συνέχεια της περσινής σεζόν.

Η Χιμνάσια ήταν πιο απειλητική στο ξεκίνημα του αγώνα, χρειάστηκαν δύο σημαντικές επεμβάσεις του φιλοξενούμενου κίπερ για να διατηρηθεί το μηδέν ως την ανάπαυλα Πρώτη απείλησε και στο δεύτερο μέρος η Χιμνάσια, από στατικές φάσεις κυρίως και πάλι, αλλά οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν με κάθετη πάσα στο χώρο για το 0-1 και πριν προλάβει να συνέλθει υπέπεσε σε αχρείαστο πέναλτι για το τελικό σκορ. Δεν είχε αντίδραση μετά τα γκολ.

“Τις τελευταίες ημέρες βγάλαμε συμπεράσματα για την ομάδα μας. Μου άρεσε το πρώτο ημίχρονο του προηγούμενου αγώνα, το γκρουπ άφησε υποσχέσεις για την συνέχεια” δήλωσε ο κόουτς Ρομέρο, ο οποίος μπορεί να υπολογίζει πλέον και στον φορ Ταραγόνα, ο οποίος επιστρέφει από σοβαρό τραυματισμό.