* 14η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Αήττητη η Μπάνφιλντ στα 6 τελευταία μεταξύ τους (2-4-0), ένα μόνο γκολ πέτυχε σε αυτά η Ράσινγκ!

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (30/04): Ράσινγκ – Μπάνφιλντ 1-1

ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Πλατένσε. Ο Κουάδρα άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό για την Μπάνφιλντ, αλλά η Πλατένσε γύρισε το ματς με πέναλτι του Σάρατε (58’), Μπενίτες (65’) και Κοντρέρας (93’).

Μία ακόμη ημιτελής εμφάνιση για την Μπάνφιλντ την Παρασκευή στο Βισέντε Λόπες, έφτασε τα 7 παιχνίδια δίχως νίκη (0-4-3) στην LPF κι έχασε κι άλλο έδαφος στην κούρσα για ένα εισιτήριο στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Ιδανικό το ξεκίνημα για την ομάδα του Βίβας, αιφνιδίασε τον αντίπαλο πολύ νωρίς στο transition και διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά της ως την ανάπαυλα, δίχως να απειληθεί. Στην επανάληψη υστέρησε στο μαρκάρισμα των στατικών φάσεων, από δύο κόρνερ της το γύρισε το ματς η Πλατένσε και στο ρίσκο του τέλους πέτυχε το τρίτο τέρμα.

Ελλιπής στην δημιουργία της ξανά, άλυτο πρόβλημα μετά την πώληση του Γκαλόπο, μόλις δύο φορές σκόραρε στα πέντε τελευταία παιχνίδια της και ο κόουτς Βίβας είναι υπό πίεση.

ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΡΑΣΙΝΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μπόκα Τζούνιορς.

Στο ίδιο έργο θεατές οι οπαδοί της Ράσινγκ, είδαν για ακόμη μία φορά μέσα στο καλοκαίρι την ομάδα τους να είναι καλύτερη από τον αντίπαλο αλλά να μην μπορεί να εξαργυρώσει τις πολλές ευκαιρίες της!

Κυρίαρχη η “ακαδέμια” στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Μπόκα, έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες να προηγηθεί, με 75% κατοχή και 14 τελικές πήγε στην ανάπαυλα! Δεν είχε την ίδια ένταση μετά το break, η Μπόκα ισορρόπησε το ματς, την απείλησε, αλλά δεν την τιμώρησε. Κομβικός στην αποφυγή της ήττας στο τέλος ο κίπερ Αρίας, ο οποίος επέστρεψε στην εστία μετά το Νοέμβριο και αναμένεται να ξεκινήσει κι απόψε, αφού ο Γκόμες αρρώστησε.

Επέστρεψαν στις προπονήσεις ο επιτελικός Βέκιο και ο στόπερ Σιγκάλι, θα είναι διαθέσιμοι, ο δεύτερος αναμένεται να επιστρέψει στην 11αδα. Αμφίβολος ο αριστερός μπακ Μένα που χτύπησε την Κυριακή, παραμένει εκτός ο αριστερός μπακ Πιόβι, νέα απουσία ο εξτρέμ Καρμπονέρο, μακροχρόνια απών ο χαφ Μαρτίνες.