* Ρεβάνς για τον προκαταρκτικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Η αναμέτρηση δεν θα διεξαχθεί στη φυσική έδρα της Μπάλα Τάουν

Πρώτο παιχνίδι: Τρε Φιόρι – Μπάλα Τάουν 3-0. Την απόλυτη έκπληξη έκανε στο πρώτο παιχνίδι η ομάδα από το Σαν Μαρίνο, που έπιασε στον… ύπνο την Μπιρκιρκάρα, φτάνοντας στη νίκη με 3-0. Στο 7′ ο Μάιλι με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ, ενώ Προκάτσι (32′) και Βάσαλο (36′) καθάρισαν τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Με 10 παίκτες από το 80′ οι γηπεδούχοι, λόγω της αποβολής του Προκάτσι.

ΜΠΑΛΑ ΤΑΟΥΝ (Ουαλία, 385)

Αν και οι Ουαλοί είχαν τον πρώτο λόγο, υπέστησαν συντριβή στο Φορλί της Ιταλίας και μετά την ήττα με 3-0 από την Τρε Φιόρι στο πρώτο παιχνίδι, «τρέχουν» σήμερα, προκειμένου να σώσουν ότι μπορούν. Τραγική εμφάνιση από το συγκρότημα του Κόλιν Κάτον, που πλήρωσε ακριβά τα πολλά λάθη της άμυνας του, ενώ σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλο του. «Σέβομαι την Τρε Φιόρι, ωστόσο ήμασταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο. Ωστόσο πληρώσαμε τα λάθη που κάναμε, τα οποία μας στοίχησαν αρκετά», ανέφερε χαρακτηριστικά μετά το τέλος του αγώνα ο κόουτς Κόλιν Κάτον, που γνωρίζει πως η ομάδα του έχει… βουνό να ανέβει.

Αυτή είναι η 5η φορά που η Μπάλα Τάουν συμμετέχει στο Γιουρόπα Λιγκ, δεν έχει πετύχει ωστόσο ποτέ κάτι αξιοσημείωτο, ενώ πέρσι γνώρισε δυο ήττες από τη Βαντούζ, αποχαιρετώντας τη διοργάνωση από τον 1ο προκριματικό γύρο. Δεν έχει επίσημες υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Ουαλίας, αυτό ολοκληρώθηκε τέλη Απρίλη και η έναρξη του επόμενου είναι προγραμματισμένο για τις 10 Αυγούστου. Πέρσι κατέλαβε την τέταρτη θέση στο πρωτάθλημα, ενώ κατέκτησε το Κύπελλο, επικρατώντας στον τελικό της Νιου Σεντς με 2-1.

Απουσίες δεν αναφέρθηκαν για τον τεχνικό Κάτον, που έχει για ακόμη ένα παιχνίδι όλους τους παίκτες στη διάθεση του, τη στιγμή που η διοίκηση κάλεσε τον κόσμο να βρεθεί στο γήπεδο, προκειμένου να στηρίξει την προσπάθεια των παικτών.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 3-0 από την Τρε Φιόρι γνώρισε η Μπάλα Τάουν στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Στατιστικό: over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

Δείτε τα προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

Το Μπάλα Τάουν – Τρε Φιόρι παίζει στην Betshop

ΤΡΕ ΦΙΟΡΙ (Σαν Μαρίνο, 433)

Έκανε την απόλυτη έκπληξη στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην Μπάλα Τάουν και μετά τη νίκη με 3-0 βρίσκεται με το 1,5 πόδι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα πολλά αμυντικά λάθη της αντιπάλου της, στο 7’ προηγήθηκε με αυτογκόλ του Μίλεϊ, ενώ Προκάτσι (32’) και Βασαλό (36’) καθάρισαν τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Απειλήθηκε ελάχιστα στο δεύτερο μέρος, ενώ από το 80’ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Προκάτσι.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που συμμετέχει στο Γιουρόπα Λιγκ, αλλά και η τέταρτη συνολικά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Επέστρεψε φέτος στην Ευρώπη για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2011-2012, ενώ ποτέ δεν έχει καταφέρει να προκριθεί στην επόμενη φάση, κάτι που ευελπιστεί πως θα κάνει φέτος. Πρόκειται για την πιο πετυχημένη ομάδα του Σαν Μαρίνο, με επτά κατακτήσεις πρωταθλημάτων, πέρσι ωστόσο κατέλαβε την 3η θέση.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο τεχνικός Ματέο Σετσέτι δεν υπολογίζει στις υπηρεσίες του τιμωρημένου Προκάτσι, που είναι και η μοναδική απουσία ενόψει του σημερινού αγώνα.

Προηγούμενο ματς: Με 3-0 επικράτησε της Μπάλα Τάουν η Τρε Φιόρι στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Στατιστικό: over 2.5 τα 5/7 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της (δες το στην Betshop).