ΜΠΑΙΑ - ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝΕΙΡΟ Προγνωστικά

*18η αγωνιστική

ΜΠΑΪΑ

Απέφυγε την ήττα στην έδρα της Ατλέτικο Σέρο της Ουρουγουάης, προηγούμενη στο 19ο λεπτό και παρότι ισοφαρίστηκε στο 62’, παίζοντας με παίκτη λιγότερο από το 59ο λεπτό, άντεξε ως το τέλος και πήρε την πρόκριση στους «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα μετά και τη νίκη της με 2-0 στον πρώτο αγώνα. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη της ισοπαλία, πέμπτη στα εφτά τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει. Στην έδρα της έχει μόλις δύο ήττες φέτος, μία για ένα περιφερειακό κύπελλο και άλλη μία από την Γκρέμιο στο πρωτάθλημα.

Ο προπονητής της, Εντερσον Μορέιρα, με τον οποίο παραμένει αήττητη και τον οποίο «έκλεψε» ουσιαστικά από τη σημερινή της αντίπαλο, ήταν πολύ ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του και τον τρόπο που αντιμετώπισαν τον αντίπαλο τους. Κυρίως επειδή στις τελευταίες 10 μέρες έπαιξαν τέσσερα παιχνίδια, προπονήθηκαν ελάχιστα και παρόλα αυτά οι ποδοσφαιριστές του ανταποκρίθηκαν. Επειδή θέλει να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό, ζήτησε από τους οπαδούς να τους δώσουν μία έξτρα ώθηση απόψε και να αποτελέσουν τον 12ο παίκτη, αφού και το ταξίδι επιστροφής από την Ουρουγουάη τους κούρασε πάρα πολύ.

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών και αναμένεται να παρατάξει την ομάδα του με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Μπαϊα έφερε 1-1 εκτός με την Ατλέτικο Σέρο για το Κόπα Σουνταμερικάνα.

Στατιστικό: Εχει τέσσερις σερί ισοπαλίες.

ΑΜΕΡΙΚΑ ΜΙΝΕΪΡΟ

Η Αμέρικα Μινέιρο δεν κατάφερε να πετύχει τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, μένοντας στο 0-0 εντός με την Παλμέιρας, σε έναν αγώνα που θα έπρεπε να έχει γκολ. Εχασε η ίδια αρκετές ευκαιρίες, είχε και δοκάρι, αλλά ο τερματοφύλακας της απέκρουσε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο. Με αυτό το αποτέλεσμα βρίσκεται ακριβώς στη μέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε απόσταση βολής από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο τεχνικός της, Άντιλσον Μπαπτίστα, προβληματίζεται ελαφρώς από το γεγονός πως ο αντίπαλος προπονητής θα γνωρίζει καλά την ομάδα του. Αλλωστε ο τωρινός τεχνικός της Μπαϊα ήταν στον πάγκο της Αμέρικα Μινέιρο μέχρι πριν δύο μήνες και βρισκόταν εκεί για δύο χρόνια, φεύγοντας μετά από δική του απόφαση και όχι επειδή τον έδιωξε η διοίκηση. Επομένως ξέρει καλά τους ποδοσφαιριστές της Αμέρικα, τον τρόπο παιχνιδιού και την νοοτροπία τους.

Και αυτή δεν έχει κάποιο νεότερο πρόβλημα απουσιών, καθώς όσοι λείπουν είναι εκτός αγωνιστικής δράσης εδώ και λίγο καιρό. Ο λόγος για τους τραυματίες Αϊλον (ΕΠ), Νορμπέρτο (ΑΜ), Λίμα (ΜΕ), Ζόρι (ΤΕ) και τον άνετοιμο από πλευράς φυσικής κατάστασης Λουάν (ΕΠ). Αντιθέτως θα έχει και μία επιστροφή από τιμωρία, αυτή του Ζουνίνιο (ΜΕ) που μάλλον θα μπει και στο βασικό σχήμα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Αμέρικα Μινέιρο έφερε 0-0 εντός με την Παλμέιρας στο πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 5/8 under 2,5 εκτός στο πρωτάθλημα.