* Over 2.5 τα 9/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (22/10): Χοφενχάιμ – Μπάγερν 0-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΜΠΑΓΕΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από τη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Ρόδρι άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό, ο Σίλβα έκανε το 2-0 στο 70’ και ο Χάαλαντ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα στο 76’.

Κατώτεροι των περιστάσεων οι Βαυαροί στον προημιτελικό της Τρίτης, επέστρεψαν με σκυμμένο κεφάλι από το Μάντσεστερ και με ένα “βουνό” ν’ ανέβουν στην ρεβάνς της ερχόμενης Τετάρτης.

Ήταν καλή η Μπάγερν για περίπου μία ώρα αγώνα απέναντι στην Σίτι, είχε καλή κυκλοφορία (56% κατοχή), αλλά επιβεβαιώθηκε η άσχημη αγωνιστική κατάσταση των μεσοεπιθετικών της, οι οποίοι είχαν λάθος αποφάσεις και άσχημα τελείωματα σε φάσεις που η περίσταση άρμοζε περισσότερη ποιότητα. Αρνητικός ο Γκνάμπρι ως φορ, επιπόλαιος ο Μουσιάλα, “λίγος” στη μεγαλύτερη της φάση ο Σανέ, ανήμπορος να κερδίσει πλεονέκτημα σε καταστάσεις ένας με έναν ο Κομάν. Και σα να μην έφτανε η αναιμική επιθετική λειτουργία, ο Ουπαμεκανό τις κατέστρεψε τα όνειρα προκρισης με τα απανωτά λάθη στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, όπου την έπιασε “τρικυμία”. Ο Ζόμερ την έσωσε από ιστορική συντριβή με τις επεμβάσεις του.

Ούτε στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος ήταν πειστική, η επιθετική γραμμή ήταν ξανά αναποτελεσματική, αλλά την λύτρωσε ο φορμαρισμένος Ντε Λιχτ με μία βολίδα εκτός περιοχής στο Φράιμπουργκ (0-1).

Εκτός ομάδας, μέχρι νεωτέρας, τέθηκε ο Μανέ (εξτρέμ) μετά την επίθεση του Σενεγαλέζου στον Σανέ στα αποδυτήρια του Μάντσεστερ. Προπονήθηκε μέσα στην εβδομάδα ο Τσούπο-Μότινγκ (φορ) και έχει καλές ελπίδες επιστροφής. Μακροχρόνιες οι απουσίες των Ερναντές (στόπερ) και Νόιερ (κίπερ).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 9/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Σάλκε. Με αυτογκόλ του Κραλ προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι και στο 70’ ο Μπεμπού με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ανεβάζει στροφές στο κατάλληλο σημείο της σεζόν Χοφενχάιμ και δείχνει έτοιμη να ξεμπερδέψει γρήγορα με τα σενάρια υποβιβασμού στα οποία έμπλεξε λόγω ενός κάκιστου τετραμήνου.

Την Κυριακή έκανε 3η διαδοχική νίκη και πήγε στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά κυρίως απέδειξε ότι έχει την ποιότητα για να μην βρίσκεται σε θέση να παλεύει για την επιβίωση. Απέναντι στην Σάλκε χρειάστηκε τα δοκάρια (δις) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην συνολική εικόνα η νίκη της ήταν πέρα για πέρα δίκαιη. Η κυκλοφορία της ήταν καλή, στο πρώτο ημίχρονο έφτανε με ευκολία μέσα στην αντίπαλη περιοχή και θα μπορούσε να έχει “καθαρίσει” το ματς πριν την ανάπαυλα. Τελικά το έκανε από την άσπρη βούλα, σε ένα δεύτερο μέρος που έκανε σωστή διαχείριση του προβαδίσματός της.

Την 3η αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει ο Νταμπούρ (φορ), παραμένουν εκτός οι τραυματίες Μπρουν Λάρσεν (εξτρέμ), Πρόμελ (μέσος) ενώ αμφίβολος λογίζεται ο πολύτιμος Σκοβ (μέσος) που έχασε τα δύο προηγούμενα παιχνίδια.