*8η αγωνιστική

*Η Λεβερκούζεν συγκέντρωσε τέσσερις βαθμούς στις τρεις τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές με την Μπάγερν (1-1-1), όσους στις προηγούμενες 15 επισκέψεις της στο Μόναχο.

*Η Μπάγερν σκόραρε στις 32 τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές με αντίπαλο τη Λεβερκούζεν.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΜΠΑΓΕΡΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (1-0) από την Άουγκσμπουργκ. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Μπερίσα στο 59′.

Πριν την διακοπή για τις Εθνικές ομάδες, η Μπάγερν υπέστη την πρώτη φετινή ήττα της στη σεζόν στο Βαυαρικό ντέρμπι με την Άουγκσμπουργκ. Είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από το ξεκίνημα, για άλλη μία φορά δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, ωστόσο βρήκε απέναντί της έναν εκπληκτικό Γκίκεβιτς που κατέγραψε έξι αποκρούσεις.

Στις καθυστερήσεις έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση σε κεφαλιά του τερματοφύλακα Νόιερ, ο οποίος ανάγκασε τον συνάδελφό του σε μία εντυπωσιακή επέμβαση. “Εύχομαι οι ποδοσφαιριστές να τα δώσουν όλα με τη Λεβερκούζεν, η οποία διαθέτει έναν εξαιρετικό προπονητή και ρόστερ”, ανέφερε ο προπονητής Νάγκελσμαν, πάνω από τον οποίο υπάρχουν κάποια… μαύρα σύννεφα.

Σίγουρα στην ενδεκάδα αναμένονται οι Νόιερ και Γκορέτζκα, οι οποίοι αποχώρησαν νωρίτερα από την Εθνική Γερμανίας λόγω κορωνοϊού. Την Τρίτη (4/10) οι Βαυαροί υποδέχονται την Βικτόρια Πλζεν για το Τσάμπιονς Λιγκ.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Βέρντερ. Στο 57′ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Ντεμιρμπάι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Βελίκοβιτς στο 82′.

Μη καταφέρνοντας να εκμεταλλευτεί (για άλλη μία φορά) την σωρεία ευκαιριών που δημιούργησε, η Λεβερκούζεν πέταξε δύο βαθμούς στην “BayArena” με αντίπαλο τη Βέρντερ (1-1) πριν από δύο βδομάδες. Δεν εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή της στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Άντριχ (35′).

Πλήρωσε την αδράνεια του τερματοφύλακά της στο 82′, ενώ έξι λεπτά αργότερα είχε και δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά σε κεφαλιά του Αζμούν. “Θα πρέπει να βγάλουμε πάθος κι αποφασιστικότητα στο Μόναχο, όλοι θα πρέπει να δώσουν το κάτι παραπάνω”, είπε ο προπονητής Σεοάνε.

Μέσα στο 2022 οι “ασπιρίνες” γνώρισαν μόλις δύο ήττες σε έντεκα αγωνιστικές, στις υπόλοιπες σημείωσαν έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες. Δεν αναμένεται να υπάρξουν σημαντικές αλλαγές στο βασικό σχήμα τους, σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στη Βέρντερ πριν την διακοπή της Μπουντεσλίγκα. Την Τρίτη (4/10) φιλοξενούνται από την Πόρτο για το Τσάμπιονς Λιγκ.