*14η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες αναμετρώνται για 111η φορά στην Μπουντεσλίγκα. Η Μπάγερν γνώρισε περισσότερες ήττες μόνο από την Γκλάντμπαχ (27) σε σχέση με τη Βέρντερ (26).

*Η Μπάγερν παραμένει αήττητη στις 29 τελευταίες αναμετρήσεις με αντίπαλο τη Βέρντερ (25 νίκες, τέσσερις ισοπαλίες/ 88-19 τα γκολ).

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΜΠΑΓΕΡΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-2) της Χέρτα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Μουσιάλα (12′) και Τσούπο Μοτίνγκ (37′, 38′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν Λουκεμπάκιο (40′) και Σέλκε (45′ πεν.).

Όγδοη σερί νίκη για την Μπάγερν στην πρωτεύουσα της Γερμανίας με αντίπαλο τη Χέρτα (3-2), το τελικό αποτέλεσμα της οποίας διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Κατάφερε να “κλειδώσει” το “τρίποντο” μέσα σε ένα λεπτό, χάρη στις δύο προβολές-γκολ του Τσούπο Μοτίνγκ. Δεν δέχτηκε καμία πίεση στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφοντας σε αυτό 76% ποσοστό κατοχής μπάλας.

Το συγκρότημα του Νάγκελσμαν παραμένει αήττητο σε έντεκα αναμετρήσεις με απολογισμό 10-1-0, θα πρέπει να γυρίσουμε στις 17 Σεπτεμβρίου για να βρούμε την τελευταία ήττα στην έδρα της Άουγκσμπουργκ (1-0). Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το στραβοπάτημα της Ουνιόν στην “BayArena” σκαρφαλώνοντας εκ νέου στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα. Στην αγωνιστική δράση επέστρεψαν Νόιερ, Σανέ και Ερνάντεζ, όλοι αναμένεται να πάρουν φανέλα βασικού. Νοκ άουτ τέθηκε για τις δύο τελευταίες αγωνιστικές ο Ντέιβις λόγω τραυματισμού.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 1,5 ημίχρονο στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

ΒΕΡΝΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Σάλκε. Φούλκρουγκ (30′) και Ντουκς (76′) έκαναν το 2-0, προτού ο Ντρέξλερ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 89′.

Τον τίτλο φαβορί που έφερε πριν την αναμέτρηση επιβεβαίωσε, έστω και δύσκολα, η Βέρντερ επικρατώντας της ουραγού Σάλκε στο “Weserstadion” (2-1). Μέτρια εμφάνιση από τους ποδοσφαιριστές του Όλε Βέρνερ, γλίτωσαν την ισοφάριση στο 38′ όταν ο Τερόντε είχε δοκάρι με κεφαλιά. “Καθάρισαν” την μπουγάδα με γκολάρα του Ντουκς στο 76′. Τα δέκα γκολ σε 13 συμμετοχές στην Μπουντεσλίγκα έφτασε ο Φούλκρουγκ που συνεχίζει να ανεβάζει τις μετοχές του στο ποδοσφαιρικό χρηματιστήριο.

Φτάνοντας τους 21 βαθμούς οι “πράσινοι” βρίσκονται στο -1 από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, απόψε ελπίζουν σε ένα θαύμα με την πρωταθλήτρια και εξαιρετικά φορμαρισμένη Μπάγερν. Θα πρέπει να γυρίσουμε 14 χρόνια πίσω για να βρούμε την τελευταία νίκη επί αυτής (Σεπτέμβριος 2008 εκτός έδρας με 5-2). Νοκ άουτ τέθηκε ο Φούλκρουγκ που αντιμετωπίζει κάποιες ενοχλήσεις.