*26η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σερκλ Μπριζ – Μουσκρόν 2-1 (4/11)

ΜΟΥΣΚΡΟΝ

Η πιο φορμαρισμένη ομάδα στο πρωτάθλημα, με 4 σερί νίκες και τελευταίο της «θύμα» τη Γάνδη την οποία κέρδισε και μάλιστα εκτός έδρας με σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Αβονιγί στο φινάλε του ημιχρόνου. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Μουσκρόν βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Φριέντε λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης, βάζοντας δύσκολα στη Γάνδη. Η τελευταία μείωσε στο 60΄ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπρον, η Μουσκρόν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπάκιτς στο 85΄, αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

«Οι παίκτες μου δείχνουν σε κάθε παιχνίδι για πιο λόγο πίστευα σε αυτούς από την πρώτη μέρα που ήρθα στην ομάδα» τόνισε μεταξύ άλλων εμφανώς ικανοποιημένος ο κόουτς Στορκ. Η Μουσκρόν αφού έχει σωθεί και μαθηματικά, αντιμετωπίζει χωρίς άγχος τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τέθηκαν εκτός οι μέσοι Μπάκιτς, Βαν Ντούρμεν και Μοχάμεντ.

Στατιστικό: Μετρά 6/6 over στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα (δες το στην Goalbet).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-1 επί της Γάνδης, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.

Το Μουσκρόν – Σερκλ Μπριζ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ

Κατάφερε να σταματήσει την συμπολίτισσα Κλαμπ Μπριζ στο ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες με σκορ 2-2. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γουέσλεϊ μόλις στο 12΄ , αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με το αυτογκόλ του Αμραμπάτ. Λίγο πριν βγει το πρώτο μέρος, η Κλαμπ Μπριζ πήρε και πάλι το προβάδισμα με τον Σρίβερς, ωστόσο δέχθηκε εκ νέου την ισοφάριση από τον Καρντόνα, που διαμόρφωσε και το τελικό 2-2. Η Σερκλ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ομολό στις καθυστερήσεις.

«Δώσαμε απαντήσεις σε αυτούς που έλεγαν ότι η αντίπαλος μας θα έχει εύκολο έργο. Είμαι περήφανος για αυτή την ομάδα», τόνισε ο κόουτς Γκουγιό. Η Σερκλ παραμένει στη μέση του βαθμολογικού πίνακα και συνεχίζει και αυτή χωρίς άγχος στο πρωτάθλημα. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τέθηκαν εκτός ο αμυντικός Λαμπότ και ο μέσος Ομολό.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.