*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Ντανφέρμλιν-Μόρτον 3-1.

*Αποτέλεσμα δευτέρου γύρου: Μόρτον-Ντανφέρμλιν 1-2.

*Αποτέλεσμα τρίτου γύρου: Ντανφέρμλιν-Μόρτον 0-5.

Δείτε τα Προγνωστικά Σκωτίας

ΜΟΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Πάρτικ Θιστλ με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Γκράχαμ στο 28’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ρόμπινσον στο 52’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μούιρχεντ στο 90+4’.

Πάλεψε η Μόρτον, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Πάρτικ Θιστλ. Δέχθηκε έντονη πίεση στην οποία υπέκυψε εύκολα τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις του ματς.

Αντίδραση θέλει να βγάλει ύστερα από τις διαδοχικές ήττες των τελευταίων αγωνιστικών. Πλέον βρίσκεται στο -2 από την τετράδα, όμως το σημαντικότερο είναι πως τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα την έχουν φέρει μόλις στο +6 από την 9η Ινβερνές. Θα πρέπει να δείξει άμεσα βελτίωση τόσο στην εικόνα της, όσο και στα αποτελέσματά της, προκειμένου να μην μπει σε «μπελάδες» όσο πλησιάζουμε προς το τέλος της σεζόν.

Μόρτον Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 πρόσφατα ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

ΝΤΑΝΦΕΡΜΛΙΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Νταντί Γιουνάιτεντ με σκορ 3-1, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Τοντ στο 11’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Χόσλερ στο 37’. Το 3-0 πέτυχε ο Χόσλερ στο 53’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπενέντικτους στο 80’ με αυτογκόλ.

Αποτελεσματική εμφάνιση και τεράστια νίκη για τη Ντανφέρμλιν. Εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες με τις οποίες απείλησε την αντίπαλη εστία, σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα. Από την άλλη δέχθηκε έντονη πίεση, παρ’ όλα αυτά παρέμεινε σταθερή στα μετόπισθεν στο μεγαλύτερο κομμάτι τους ματς, όμως στα τελευταία λεπτά υπέκυψε, χωρίς βέβαια αυτό να της στερήσει κάτι.

Με ψυχολογία στα ύψη έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, θέλοντας να αποσπάσει ένα αντίστοιχο αποτέλεσμα. Μπορεί να εκμεταλλευτεί την κακή κατάσταση στην οποία βρίσκεται η αντίπαλός της ώστε να βρει πιο εύκολα το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά από την άλλη δεν θα πρέπει να την υποτιμήσει σε καμία περίπτωση, αφού μπορεί εύκολα να βρεθεί σε δύσκολη θέση.