*Νοκ άουτ αναμέτρηση για τον 3ο γύρο του κυπέλλου Σκοτίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

ΜΟΡΤΟΝ (Τσάμπιονσιπ)

Προηγούμενο ματς: Η Μόρτον κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Κόουβ Ρέιντζερς, με τέρμα του Κρόφορντ στο 87ο λεπτό, έχοντας προηγηθεί με τον Κάμπια στο 41’, πριν δεχθεί την ισοφάριση από τον Μάκιντος στο 83’.

Η Μόρτον πέρασε και από την έδρα της Κόουβ Ρέιντζερς, με 1-2, δείχνοντας χαρακτήρα, αφού παρόλο που ισοφαρίστηκε προς τα τελευταία λεπτά, κατάφερε να πετύχει γκολ στη συνέχεια και να πάρει τη νίκη. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη και έκτη στους οκτώ τελευταίους αγώνες που παραμένει αήττητη, ενώ ειδικά στο γήπεδό της είναι αήττητη εδώ και πέντε παιχνίδια, με τέσσερις σερί νίκες στα πιο πρόσφατα.

Βρίσκεται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, σε απόσταση βολής, στο -1 για την ακρίβεια, από την πρωτοπόρο Εϊρ που βρίσκεται στη μοναδική θέση που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο. Και είναι στο +5 από την 5η θέση που δεν οδηγεί καν στα πλέι οφς για την άνοδο, έχοντας και την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας της.

Πάντως ο προπονητής της, Ντάγκι Ιμρι, ξεκαθάρισε πώς παρά τη βαθμολογική τους θέση, στόχος τους παραμένει η παραμονή στην κατηγορία!

Μόρτον Στατιστικά

*Εχει τρία σερί G/G

*Εχει 6/11 over 2,5 εντός έδρας

ΚΟΥΙΝ ΟΦ ΣΑΟΥΘ (Λιγκ 1)

Προηγούμενο ματς: Η Κουίν οφ Σάουθ κέρδισε όσο άνετα δείχνει το τελικό σκορ με 4-0 εντός έδρας την Μοντρόουζ. Ανοιξε το σκορ πολύ νωρίς, μόλις στο 5’ με τον Πάτον, ο οποίος στο 33’ έκανε το 2-0, πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ με τους Ρέιλι (54’), Τοντ (62’) και ίσως να έβαζε περισσότερα, αν δεν έμενε με 10 παίκτες στο 68ο λεπτό.

Η Κουίν οφ Σάουθ επικράτησε 4-0 εντός έδρας της Μοντρόουζ, με αυτή να είναι η τέταρτη νίκη της στους έξι τελευταίους αγώνες της. Οι δύο εξ αυτών επιτεύχθηκαν μακριά από το γήπεδό της, αν και έχασε το πιο πρόσφατο παιχνίδι που έδωσε εκτός έδρας.

Παραμένει στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, αλλά βρίσκεται στο +13 από την ένατη θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την παραμονή, ενώ πλησίασε στο -5 από την πρώτη τετράδα που οδηγεί στα πλέι οφς ανόδου.

Απουσιάζει ο τραυματίας αμυντικός Μόρισον που χτύπησε σοβαρά και χειρουργήθηκε, επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός Χέντρι, αυτή τη φορά τιμωρημένος είναι ο μέσος Κουιτόνγκο.