9η Αγωνιστική

ΜΟΡΚΑΜ

Έκανε ότι καλύτερο μπορούσε κόντρα στην Κρόουλι, η Μόρκαμ ωστόσο δεν μπόρεσε να επιστρέψει με κάτι θετικό στη βάση της, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0. Άντεξε στο πρώτο μέρος στην πίεση που δέχθηκε, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες 0-0 στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και με δυο γρήγορα τέρματα «καθάρισαν» τη νίκη. Αυτή ήταν η πέμπτη σερί ήττα σε όλες τις διοργανώσεις για την ομάδα του Μπέντλεϊ, που βρίσκεται μόλις στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη, διαθέτοντας μια από τις χειρότερες άμυνες της κατηγορίας. Κάκιστο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, με την ίδια να γνωρίζει πως δύσκολα μπορεί να ελπίζει σε παραμονή με ανάλογη συνέχεια. Πολλές οι επιστροφές για τον τεχνικό Μπέντλεϊ, μοναδική απουσία αυτή του μέσου Τόμπσον που βρίσκεται σταθερά εκτός δράσης.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 2-0 από την Κρόουλι γνώρισε η Μόρκαμ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Το Μόρκαμ – Μάκλσφιλντ παίζει στην Interwetten

ΜΑΚΛΣΦΙΛΝΤ

Έβαλε δύσκολα στην πρωτοπόρο Λίνκολν, η Μάκλσφιλντ ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική. Η Λίνκολν είχε τον έλεγχο, προηγήθηκε στο 23’, ενώ παρά την ασφυκτική πίεση που άσκησε, η Μάνσφιλντ αντέδρασε σωστά, φτάνοντας μάλιστα στο 83’ στην ισοφάριση με τον Γκρίμς. Δεν μπόρεσε όμως να κρατήσει το βαθμό, με τη Λίνκολν τέσσερα λεπτά αργότερα να φτάνει στη νίκη.

Η ομάδα του Γέιτς γνώρισε τη δεύτερη σερί της ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ μετά το πέρασμα επτά αγωνιστικών αγνοεί τη νίκη στο πρωτάθλημα. Επέστρεψε φέτος στη Λιγκ2 έπειτα από έξι χρόνια, ενώ με την εικόνα που παρουσιάζει στο ξεκίνημα δείχνει πως δύσκολα θα καταφέρει να παραμείνει σε αυτή. Γεμάτο το απουσιολόγιο του τεχνικού Γιάτς, που δεν υπολογίζει στους τραυματίες Ντάρελ, Ποντιτσέλι, Λόιντ, Στέφενς και Σίμπσον.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 1-2 από τη Λίνκολν γνώρισε η Μάκλσφιλντ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Interwetten).