* Αήττητη η Μορεϊρένσε στα 8 τελευταία μεταξύ τους (4-4-0)

* Στον πρώτο γύρο (27/08): Μπελενένσες – Μορεϊρένσε 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δεύτερη σερί ήττα με 2-0 για τη Μορεϊρένσε, εντός προγράμματος η τελευταία στην έδρα της Μπράγκα, όπου έπαιξε με στόχο την ισοπαλία, περιόρισε τις απειλές των γηπεδούχων, αλλά πλήρωσε την αδράνεια σε στημένη φάση.

Απείλησε πρώτη η Μορεϊρένσε με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, νωθρό το ξεκίνημα του αγώνα για την Μπράγκα, απείλησε ελάχιστα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, είχε 63% κατοχή και μόλις μία τελική! Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ξανά για τη Μορεϊρένσε, η Μπράγκα ευτύχισε να προηγηθεί στην πρώτη της φάση και με τυχερό τρόπο από κόρνερ. Είχαν το μομέντουμ του αγώνα πλέον οι γηπεδούχοι, βρήκαν και χώρους με τη Μορεϊρένσε να κυνηγά την ισοφάριση, “κλείδωσαν” τη νίκη με το πέναλτι του Όρτα.

“Ήμασταν πολύ καλοί στο πρώτο μέρος, ίσως ανώτεροι από την Μπράγκα, δεν την αφήσαμε να κάνει το παιχνίδι της. Αξίζαμε κάτι από τον αγώνα, ήταν κρίμα να πληρώσουμε μία λάθος στιγμή”, δήλωσε ο κόουτς Σα Πίντο.

Είχε προηγηθεί το 0-2 από την Σάντα Κλάρα, σε ένα ακόμη παιχνίδι που δυσκολεύτηκε στη δημιουργία.

Έκανε ντεμπούτο ως αλλαγή στην Μπράγκα ο Μιραλάς, πιθανώς να ξεκινήσει βασικός σήμερα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Μπράγκα. Ο Αλ Μουσράτι άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό και ο Ρικάρντο Όρτα με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 72’.

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (δες το στο pamestoixima)

* No Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Την Τετάρτη δεν είχε καμία τύχη απέναντι στην Σπόρτινγκ, έγινε έρμαιο των επιθετικών ορέξεων της ομάδας του Αμορίμ και το τελικό σκορ (1-4) μάλλον την κολακεύει, αφού τα “λιοντάρια” είχαν πολλές φάσεις ως το τέταρτο γκολ και μετά από αυτό τράβηξαν χειρόφρενο.

Κυρίαρχη από την αρχή η Σπόρτινγκ, ο Σαράμπια τροφοδότησε τον Παουλίνιο για το προβάδισμα νωρίς, ο Πόρο με καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-2 πριν το 20λεπτό. Αντέδρασε προς στιγμήν η Μπελενένσες, μειώνοντας με πανέμορφο σουτ του Καμαρά, ο ίδιος είχε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια λίγο μετά. Η Σπόρτινγκ επέβαλε ξανά το ρυθμό της, ο Σαράμπια της έδωσε προβάδισμα ασφαλείας πριν την ανάπαυλα κι αφού είχαν χαθεί μεγάλες φάσεις από τα “λιοντάρια” νωρίτερα. Ο Παουλίνιο έκλεισε το δείκτη του σκορ με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Έκανε διαχείριση και συντήρηση δυνάμεων στο υπόλοιπο του αγώνα η Σπόρτινγκ, θεατής η Μπελενένσες.

“Είχαμε απουσίες, ξεκινήσαμε άσχημα τον αγώνα και μετά το τρίτο γκολ των αντιπάλων ήταν πολύ δύσκολο για εμάς να αντιδράσουμε. Δεν κοιτάμε τη βαθμολογία, το έχω πει και στους παίκτες αυτό, πιστεύω στην παραμονή της ομάδας από την πρώτη μέρα που ήρθα.” δήλωσε ο κόουτς Καρβάλιο, παρότι η ομάδα του είναι ουραγός.

Παραμένει δίχως νίκη εκτός έδρας, σκόραρε μόνο στα 2 από τα τελευταία 11 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στην Primeira Liga!

Νέα μεταγραφή ο 29χρονος επιθετικός Μπαράγ, που ήταν ελεύθερος από το καλοκαίρι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-4) από την Σπόρτινγκ. Ο Παουλίνιο άνοιξε το σκορ για την Σπόρτινγκ στο 11’, ο Πόρο διπλασίασε τα τέρματά της στο 17’. Ο Καμαρά μείωσε για την Μπελενένσες στο 21’, αλλά ο Σαράμπια έδωσε και πάλι αέρα δύο τερμάτων στην Σπόρτινγκ πριν την ανάπαυλα (45+3’). Ο Παουλίνιο διαμόρφωσε το τελικό σκορ από το 47ο λεπτό.