*31η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Φόλκερκ – Μοντρόουζ 3-2, Μοντρόουζ – Φόλκερκ 0-0, Φόλκερκ – Μοντρόουζ 3-0

*4/6 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΟΝΤΡΟΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Η Μοντρόουζ πάλεψε, αλλά δεν άντεξε και έχασε εκτός έδρας από την Στέρλινγκ Άλμπιον με 1-0, από τέρμα του Όφορντ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Μοντρόουζ ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από την Στέρλινγκ Άλμπιον, πρώτη της ήττα έπειτα από τέσσερις αγώνες, στους οποίους είχε τρεις νίκες. Μάλιστα η αμέσως προηγούμενη ήττα της ήταν από την σημερινή της αντίπαλο, εκτός έδρας!

Στο γήπεδό της είναι αήττητη εδώ και τέσσερις αγώνες με μία ισοπαλία μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες.

Είναι στην τέταρτη και τελευταία θέση που οδηγεί στα play off ανόδου, αλλά σε απόσταση βολής, στο +3 συγκεκριμένα, από την ομάδα πίσω της.

Μοντρόουζ Στατιστικά

*4/5 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*10/18 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας.

ΦΟΛΚΕΡΚ

Προηγούμενο ματς: Η Φόλκερκ κέρδισε 4-1 εντός έδρας το Εδιμβούργο, με τον Μόρισον να πετυχαίνει τέσσερα (!) γκολ στο 31’ με πέναλτι, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, στο 61’ και στο 81’ πάλι με πέναλτι. Το Εδιμβούργο απλά μείωσε με τον Σαμπού στο 90’.

Η Φόλκερκ κέρδισε και το Εδιμβούργο με 4-1 εντός έδρας, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μόρισον.

Αυτή ήταν η τέταρτη της σερί νίκη, έβδομη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει.

Γενικώς είναι αήττητη στο πρωτάθλημα, έπειτα από 30 αγώνες, οδηγώντας την “κούρσα”, με την καλύτερη επίθεση και άμυνα, ξεφεύγοντας στο +17 από την δεύτερη θέση.

Αν δεν έχει κερδίσει η Χάμιλτον που παίζει νωρίτερα από αυτήν, θα έχει εξασφαλισμένο τον τίτλο και την άνοδο χωρίς να αγωνιστεί! Αλλιώς θα χρειάζεται νίκη και αυτή για να τα καταφέρει και μαθηματικά.