ΜΟΝΤΡΟΟΥΖ - ΑΛΟΑ ΑΘΛΕΤΙΚ Προγνωστικά

*17η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Αλόα – Μοντρόουζ 2-1

*Η Αλόα έχει συντριπτικά καλή παράδοση απέναντι στην Μοντρόουζ, με 17 νίκες και μόλις δύο ήττες, σε 24 αγώνες, ανεξαρτήτως έδρας.

ΜΟΝΤΡΟΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Η Μοντρόουζ έχασε 2-5 εντός έδρας από την Ντάρβελ, σε ένα παιχνίδι που δέχθηκε γκολ σχεδόν σε κάθε ευκαιρία της αντιπάλου της! Βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Εντι (9’), ισοφάρισε με τον Μέισον στο 14’, αλλά δέχθηκε τρία ακόμη τέρματα, από τους ΜακΣέιν (29’, 57’), Κάλντγουελ (33’), πριν μειώσει εκ νέου με τον Μπράουν στο 82’, όμως «έφαγε» και πέμπτο γκολ από τον Στέρλινγκ στο 85ο λεπτό.

Η Μοντρόουζ όχι απλά αποκλείστηκε από το κύπελλο Σκοτίας, έχασε με 2-5 (!) εντός έδρας από μία ερασιτεχνική ομάδα, την Ντάρβελ! Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα της, πρώτη στο γήπεδό της έπειτα από τέσσερις αγώνες εκεί που δεν είχε χάσει, έχοντας τρεις νίκες σε αυτό το διάστημα.

Υποχώρησε στην τέταρτη και τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο, αλλά σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από την ομάδα που είναι στην 5η θέση που δεν οδηγεί σε αυτό, ενώ είναι στο -8 από την κορυφή και την απευθείας άνοδο.

Μοναδικός απών λόγω τραυματισμού είναι πλέον ο αμυντικός Χάτσινσον.

Μοντρόουζ Στατιστικά

*Εχει 10/12 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της, πέντε σερί στα πιο πρόσφατα

*Εχει 8/12 over 2,5 εντός έδρας

*Εχει 8/12 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΑΛΟΑ

Προηγούμενο ματς: Η Αλόα κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Μπρούμχιλ, με γκολ του Τάγκερτ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έχοντας προηγηθεί με τον Ντόνελι στο 30ο λεπτό, αφού δέχθηκε την ισοφάριση από τον Μπρόαντφουτ στο 79’.

Η Αλόα, εν αντιθέσει με τη σημερινή της αντίπαλο, έκανε το «καθήκον» της, κερδίζοντας με 1-2 εκτός έδρας την Μπρούμχιλ, ερασιτεχνική ομάδα, περνώντας στην επόμενη φάση του κυπέλλου Σκοτίας. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της στα έξι τελευταία παιχνίδια, έχοντας χάσει μόνο από το Εδιμβούργο εκτός, σε έναν αγώνα που προηγήθηκε με 0-3 (!) και πλήρωσε την αποβολή παίκτη της με το σκορ στο 2-3. Βέβαια εκτός έδρας έχει κερδίσει μόνο τις δύο ουραγούς του βαθμολογικού πίνακα, Κλάιντ και Πίτερχεντ που έχουν μείνει πολύ πίσω από τις υπόλοιπες ομάδες.

Διατηρείται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά είναι σε απόσταση βολής, στο -1 συγκεκριμένα, από την ομάδα που είναι ακριβώς από πάνω της, τη σημερινή της αντίπαλο, ενώ είναι στο -2 ακόμη και από την δεύτερη θέση! Και διαθέτει πλέον την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος!

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού Ντάρναν που λείπει εδώ και λίγο καιρό.