*Τελικός του πρωταθλήματος του Μεξικού.

ΜΟΝΤΕΡΕΪ

Η Μοντερέι, η ομάδα με την καλύτερη επιθετική γραμμή στο πρωτάθλημα, απέτυχε να κάνει έστω και μια τελική ευκαιρία σε ολόκληρο το πρώτο παιχνίδι κόντρα στην Πατσούκα, όμως φαίνεται λογικό, δεδομένου πως έπαιζε στην έδρα της ομάδας με την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Αντόνιο Μοχάμεντ θα πρέπει να αισθάνεται τυχερή που κατάφερε να δεχθεί μόλις ένα γκολ στο παιχνίδι αυτό, καθώς οι παίκτες της Πατσούκας δημιούργησαν πάρα πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλα τέρματα, ωστόσο ”έπεσαν” πάνω στον εξαιρετικό τερματοφύλακα της Μοντερέι, Τζόναθαν Ορόσκο, στον οποίο πιστώθηκε και μια εξαιρετική απόκρουση στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Έχει ηττηθεί στα δυο από τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της. Σήμερα ωστόσο καλείται να κάνει την ανατροπή.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Πατσούκα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΠΑΤΣΟΥΚΑ

Με το υπέρ της 1-0 ετοιμάζεται για το αποψινό παιχνίδι η Πατσούκα, αποτέλεσμα το οποίο ήταν και το πιο δίκαιο στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην Μοντερέι. Η Πατσούκα έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και στάθηκε άτυχη όταν δεν της δόθηκε πέναλτι στο 58ο λεπτό. Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στην αναμέτρηση, όταν ο Φράνκο Χάρα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Παρόλα αυτά όμως, ο τεχνικός της ομάδας, Ντιέγκο Αλόνσο είναι απογοητευμένος από το γεγονός πως η ομάδα του δεν κατάφερε να κερδίσει το παιχνίδι με μεγαλύτερο σκορ και πλέον καλείται να υπερασπιστεί ένα πολύ έθραυστο σκορ για την πρόκριση στον τελικό. Αήττητη στα οκτώ τελευταία της παιχνίδια για το πρωτάθλημα, όπου και μετράει τέσσερις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μοντερέι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.