*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου(Απερτούρα): Πουέμπλα-Μοντερέι 1-1.

ΜΟΝΤΕΡΕΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μαζατλάν με σκορ 1-2, στα πλαίσια των φιλικών προετοιμασίας. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μοντάνο στο 50’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Βέγκας στο 54’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μπερτεράμε στο 74’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Μοντερέι. Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, κατάφερε στη συνέχεια να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ανατρέποντάς το.

Καλύτερη πορεία θέλει να πραγματοποιήσει αυτή τη φορά, καθώς δεν έπεισε ιδιαίτερα με την παρουσία της στην Απερτούρα. Σε γενικές γραμμές ήταν μαχητική και έβρισκε δίχτυα συχνά, όμως δεν ήταν λίγες οι περιπτώσεις στις οποίες δεχόταν εύκολα γκολ, κάτι το οποίο της κόστισε σημαντικούς βαθμούς, καθώς και την πρόκριση από τα προημιτελικά.

Μοντερέι Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΟΥΕΜΠΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Τίγκρες, στα πλαίσια των πλέι-οφ. Το 1-0 ο Γκιγκνάς με πέναλτι στο 9’ και το 2-0 ο ίδιος στο 33’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ιμπάνεζ στο 72’.

Κακή εμφάνιση και ήττα για την Πουέμπλα. Δημιούργησε λίγες ευκαιρίες και δεν κατάφερε να απειλήσει με καμία από αυτές την αντίπαλη εστία, μένοντας στο μηδέν. Η άμυνά της δέχθηκε έντονη πίεση από τους γηπεδούχους, υποκύπτοντας εύκολα τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Πάλεψε στην Απερτούρα και κατάφερε να φτάσει ως τα προημιτελικά των πλέι-οφ, όπου και αποκλείστηκε από τη δευτεραθλήτρια Τίγκρες. Η γενική της εικόνα άφησε θετικές εντυπώσεις, καθώς έβρισκε δίχτυα με συνέπεια στα περισσότερα παιχνίδια της, όμως σπάνιες ήταν οι περιπτώσεις στις οποίες δεν δεχόταν γκολ, αν και αυτό δεν φάνηκε να την πτοεί ιδιαίτερα.