*23η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Κάλιαρι – Μόντενα 1-0

*GG & over 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΟΝΤΕΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από την Τερνάνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Γκιρινγκέλι (7′) και Φαβίλι (16′), προτού ο Φαλτσινέλι με πέναλτι διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 51′.

Έβαλε δύσκολα στον εαυτό της, δεχόμενη δύο γκολ στις ισάριθμες πρώτες ευκαιρίες που δημιούργησε η Τερνάνα. Μείωσε από την άσπρη βούλα στο 51′ και στη συνέχεια είχε τρεις καλές στιγμές για να ισοφαρίσει, με κορυφαία το δοκάρι του Μπονφάντι στο 77′. Ο ίδιος ποδοσφαιριστές με κεφαλιά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων δεν κατάφερε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο πορτιέρο.

Δεύτερη ήττα σε τρεις αγωνιστικές για τα “καναρίνια”, παραμένοντας στους 28 βαθμούς βρίσκονται στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη και στο -3 από τα πλέι οφ ανόδου. Έχουν απολογισμό 3-3-1 στις επτά τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές τους, στις έξι από τις οποίες δέχτηκαν γκολ. Την τελευταία μέρα του χειμερινού μεταγραφικού παζαριού αποκτήθηκαν Ιονίτσα (ΜΕ) και Φεραρίνι (ΑΜ) από Πίζα και Μόντσα, αντίστοιχα. Αποχώρησαν Γκάργκιουλο (ΜΕ), Πιατσεντίνι (ΑΜ) και Μαρσούρα (ΜΕ).

ΜΟΝΤΕΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΑΛΙΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της ΣΠΑΛ. Ο Αλτάρε έκανε το 1-0 στο 15′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι στο 42′ με Σέλια. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λαπαντούλα στο 76′. Με δέκα ολοκλήρωσε η ΣΠΑΛ λόγω αποβολής του Μαΐστο (90+6′).

Επιστροφή στο δρόμο των επιτυχιών για την Κάλιαρι που παραμένει αήττητη σε τέσσερις αγωνιστικές (3-1-0) με διαφορά γκολ 6-1. Την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Ρανιέρι πέταξε στο καναβάτσο την ΣΠΑΛ στο νησί (2-1) φτάνοντας, παράλληλα, τους 32 βαθμούς που το διατηρούν στο -8 από τη 2η θέση που οδηγεί απευθείας στη Σέριε Α.

Έπαιξε με τη φωτιά σε αρκετές περιπτώσεις και λίγο έλειψε να ισοφαριστεί στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μεκαριέλο έστειλε μόλις άουτ την μπάλα από το ύψος του πέναλτι. Χωρίς νίκη παραμένουν οι Σαρδηνοί εκτός έδρας σε επτά αγωνιστικές (τέσσερις ισοπαλίες, τρεις ήττες). Την τελευταία φορά που επισκέφτηκαν την έδρα της Μόντενα επικράτησαν με 2-1 τον Μάρτιο 2016. Ενισχύθηκε με την απόκτηση του Πρέλετς (ΕΠ) έναντι 1,3 εκ. ευρώ από την Τιρόλ, βρίσκεται κανονικά στην αποστολή.