*Φάση των 16 του κυπέλλου Πορτογαλίας. Τα παιχνίδια είναι νοκ άουτ και σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

ΜΟΝΤΑΛΕΓΚΡΕ

Αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη μέχρι στιγμής στη διοργάνωση, αφού είναι ομάδα που αγωνίζεται στον πρώτο όμιλο της γ΄ κατηγορίας. Ανέβηκε πριν από 4 χρόνια και φέτος δεν δείχνει να έχει βλέψεις ανόδου, αφού μετά από 15 αγωνιστικές είναι στη μέση του βαθμολογικού πίνακα. Προέρχεται πάντως από την εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 επί της Φελκέιρας. Στο ρόστερ της υπάρχουν Βραζιλιάνοι ποδοσφαιριστές αλλά και ο Νιηριανός φορ Μπονκά. Στον πάγκο της βρίσκεται από το καλοκαίρι ο Ζοσέ Βιάγκε. Στο κύπελλο δεν έχει καταφέρει να διακριθεί ποτέ στο παρελθόν, ενώ στους προηγούμενους γύρους απέκλεισε την Πενίσε εκτός έδρας με σκορ 3-1, την Κλούμπε Οριεντάλ εντός έδρας με σκορ 2-1 στην παράταση και την Αγκουέδα εντός έδρας με σκορ 1-0. Δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 under στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Betshop).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 επί της Φελγκέιρας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της γ΄ κατηγορίας του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Το Μονταλέγκρε – Μπενφίκα παίζει στην Betshop

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Α΄)

Έστω και δύσκολα πέρασε νικηφόρα από τη Μαδέιρα, επικρατώντας με σκορ 1-0 της Μαρίτιμο. Ήταν ένα ιδιαίτερα σκληρό παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες, πολλές κίτρινες κάρτες και με την Μπενφίκα να έχει την κυκλοφορία και την κατοχή της μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Το χρυσό γκολ που χάρισε και τη νίκη στους φιλοξενούμενους πέτυχε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Ζόνας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι, η ομάδα του Ρουί Βιτόρια διατηρείται σε απόσταση 4 βαθμών από την πρωτοπόρο Πόρτο.

Στο κύπελλο είναι η πολυνίκης του θεσμού με 26 κατακτήσεις και πιο πρόσφατη αυτή το 2017 (2-1 στον τελικό την Γκιμαράες), ενώ μετρά και 10 χαμένους τελικούς με πιο πρόσφατο αυτόν του 2013 (2-1 από την Γκιμαράες). Στους προηγούμενους γύρους απέκλεισε την Σερτανένσε εκτός έδρας με σκορ 3-0 και την Αρούκα εντός έδρας με σκορ 2-1. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι αναμένονται αλλαγές στο βασικό σχήμα.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 N/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 επί της Μαρίτιμο, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.