17η αγωνιστική

*Αήττητη η Μαρσέιγ στα εννέα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μονπελιέ, έχοντας επικρατήσει στα 5/9.

*Goal/Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα σημερινά προγνωστικά στοιχήματος

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Μετς, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Εστέβε στο ένατο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μονπελιέ, μετά από έξι παιχνίδια στα οποία και είχε από τρεις ισοπαλίες και ήττες, χωρίς να έχει σκοράρει στα τέσσερα εξ αυτών. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μισέλ Ντερ Ζακαριάν φιλοξενήθηκε από τη Μετς, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1.

Ευτύχησε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα, με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ, ενώ προς το φινάλε του ημιχρόνου είχε κάποιες ακόμη καλές στιγμές για να διευρύνει τα τέρματα της, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Έκανε περισσότερο διαχείριση μετά και την επιστροφή από τα αποδυτήρια, δέχθηκε φάσεις που ευτυχώς για την ίδια δεν “πλήρωσε”. Προς το φινάλε έχασε ακόμη μια καλή στιγμή για να “κλειδώσει” το ματς.

Πήρε έτσι βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού, από την οποία και είναι πλέον στο +4. Πανηγύρισε μια νίκη στα οκτώ φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη πέντε ισοπαλίες και δυο ήττες.

Αρκετές οι απουσίες που έχει να διαχειριστεί για το αποψινό δύσκολο ματς με τη Μαρσέιγ, ο κόουτς Ντερ Ζακαριάν, στις οποίες παραμένει και ο Μπουμπακάρ Κουγιατέ, που εκτίει την τρίτη αγωνιστική της τιμωρίας του.

Μονπελιέ Στατιστικά

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΡΣΕΙΓ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Κλερμόν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μουρίγιο (26′) και Αρίτ (42′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 58ο λεπτό.

Επιτυχιών συνέχεια για τη Μαρσέιγ, σε ότι έχει να κάνει με τις εντός συνόρων υποχρεώσεις. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο υποδέχθηκε την Κλερμόν, της οποίας και επικράτησε με 2-1.

Μπήκε πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να πάρει προβάδισμα από τα μέσα του ημιχρόνου, ενώ πριν την ολοκλήρωση αυτού, βρήκε και δεύτερο τέρμα, βάζοντας τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα. Αν και δέχθηκε τη μείωση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, κατάφερε να διαχειριστεί σωστά το υπόλοιπο του αγώνα και έφτασε στην επιτυχία, έχοντας ωστόσο κάποιες στιγμές για ακόμη περισσότερα τέρματα.

Αυτή ήταν και η τέταρτη διαδοχική της νίκη, μετά και από εκείνες που πήρε κόντρα σε Ρεν (2-0 εντός), Λυών (3-0 εντός) και Λοριάν (2-4 εκτός). Βρίσκεται στην έκτη θέση της κατάταξης, την οποία και μοιράζεται με τη Λανς, ούσα παράλληλα στο -4 από την τριάδα και τη Μονακό. Το διπλό επί της Λοριάν, είναι και το μοναδικό μέχρι τώρα στη σεζόν, έχοντας ακόμη τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες στα υπόλοιπα αντίστοιχα παιχνίδια της.

“Η Μονπελιέ είναι μια δυνατή ομάδα στο τρανζίσιον, τρομάζει με τις αντεπιθέσεις της. Θα είναι ένα αρκετά δύσκολο ματς, καθώς δεν ξέρουμε πως θα παραταχθεί, από τη στιγμή που παίζει με διαφορετικά σχήματα τελευταία. Όλα εξαρτώνται από εμάς. Είπα στους παίκτες μου να μείνουν συγκεντρωμένοι και να μην έχουν το μυαλό στις διακοπές που ακολουθούν”, δήλωσε ο Γκατούζο.