21η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λυών – Μονπελιέ 1-4

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-4 από τη Νις, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-4 (29′, 37′, 39′, πεν. 62′), για να μειώσει απλά με τον Σανιάν στο 75ο λεπτό.

Με το χειρότερο δυνατό τρόπο έβαλε τέλος στη φετινή πορεία του κυπέλλου, η Μονπελιέ. Για την ακρίβεια, την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Μισέλ ντερ Ζακαριάν υποδέχθηκε τη Νις, για τη φάση των “16”, κόντρα στην οποία γνώρισε βαριά ήττα με 1-4.

Αν και αρκετά ορεξάτη, δημιουργώντας ευκαιρίες στα αντίπαλα καρέ, εν τέλει αποδείχθηκε αφελής και σπατάλησε πολλές προσπάθειες που παρουσιάστηκαν. Γεγονός που “πλήρωσε” με το χειρότερο δυνατό τρόπο, καθώς μέχρι την ανάπαυλα είχε δεχθεί ήδη τρία τέρματα. Παρόμοιο σκηνικό και μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν και πάλι, αυτή τη φορά από το σημείο του πέναλτι. Η ίδια μείωσε απλά προς το φινάλε.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική της ήττα, καθώς είχε προηγηθεί το εκτός 2-1 από τη Ρεν, στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Συμπλήρωσε έτσι τέσσερις σερί αγωνιστικές χωρίς τρίποντο (0-2-2), οπότε και παραμένει χαμηλά, με 19 βαθμούς, δυο περισσότερους από την τελευταία τριάδα της κατηγορίας. Ισόπαλα τα 7/10 φετινά εντός της στη διοργάνωση (1-7-2).

Στις κλήσεις του ντερ Ζακαριάν βρίσκονται και πάλι οι Μπουμπακάρ Κουγιατέ, Φαλαγιέ Σακό, Αρνό Νορντέν και Ακόρ Άνταμς, την ώρα όμως που το απουσιολόγιο εξακολουθεί να μην είναι άδειο.

Μονπελιέ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Λιλ, για το κύπελλο. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Ορμπάν (40′) και Σερκί (47′), δεχόμενη απλά τη μείωση στο 53ο λεπτό.

Επιτυχιών συνέχεια για τη Λυών, που δε θυμίζει σε τίποτα την ομάδα που ήταν μέχρι και τη χειμερινή διακοπή. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Πιέρ Σαζ υποδέχθηκε τη Λιλ, για τη φάση των “16” του κυπέλλου, της οποίας και επικράτησε με 2-1.

Αν και έπαιξε με κάποιες αλλαγές στη σύνθεση της, ήταν αρκετά ανταγωνιστική στο παιχνίδι και φρόντισε να σκοράρει δις σε κομβικά σημεία. Αρχικά, άνοιξε το σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έκανε και το 2-0. Μπορεί να δέχθηκε γρήγορα τη μείωση του σκορ, ωστόσο στην πορεία έκλεισε για τα καλά τους χώρους προς την εστία της και άντεξε μέχρι τέλους, για να πάρει την πρόκριση.

Στα προημιτελικά της διοργάνωσης, θα υποδεχτεί τη Στρασμπούργκ (27/02). Σε ότι έχει να κάνει με το πρωτάθλημα τώρα, έρχεται από το εντός 1-0 στο ντέρμπι με τη Μαρσέιγ, βγάζοντας αντίδραση για τις δυο ήττες που είχαν προηγηθεί. Κάπως έτσι, βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού για πρώτη φορά φέτος και θέλει να ανοίξει διαφορά τώρα από αυτή. Ηττήθηκε όμως στις 3/4 πιο πρόσφατες εξόδους της.

Δεν αποκλείεται να κάνει το ντεμπούτο του ο Αλγερινός εξτρέμ Σαΐντ Μπενραχμά, που ήρθε στο φινάλε των μεταγραφών, ως δανεικός από τη Γουέστ Χαμ. Μοναδικοί απόντες οι δυο τραυματίες Ενρίκε και Γιοάν Λεπενάντ.