28η αγωνιστική

*Αήττητη η Μονπελιέ στα 14 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Λοριάν, μετρώντας οκτώ νίκες και έξι ισοπαλίες

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λοριάν – Μονπελιέ 0-3

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Χάβρης, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Φερί στο 72′ και οκτώ λεπτά αργότερα βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Ζουλιέν.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μονπελιέ, μετά και τη βαριά ήττα που υπέστη με 2-6 από την Παρί Σεν Ζερμέν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μισέλ ντερ Ζακαριάν φιλοξενήθηκε από τη Χάβρη, στην έδρα της οποίας κατάφερε να επικρατήσει με 0-2.

Ανώτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφερε όμως να εκμεταλλευτεί τον επιθετικό της μονόλογο στο πρώτο ημίχρονο και να πάει στα αποδυτήρια ούσα μπροστά στο σκορ. Με την επιστροφή από αυτά, είδε την αντίπαλο να έχει δοκάρι σε κεφάλια που έγινε και αφού γλίτωσε τα χειρότερα, στην πορεία έγινε ακόμη πιο απαιτητική. Εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και σκόραρε δις προς το φινάλε, για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να διατηρηθεί στην κατηγορία, ούσα για την ώρα στο +3 από την τελευταία τριάδα της κατάταξης και την επικίνδυνη ζώνη. Αξίζει να σημειωθεί ωστόσο ότι επικράτησε μόλις μια φορά στα δέκα τελευταία παιχνίδια που έδωσε μπροστά στο κοινό της, στα οποία είχε ακόμη έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Έχοντας χάσει τα δυο τελευταία παιχνίδια της ομάδος του λόγω τραυματισμού, ο Σοτάρ είναι και πάλι στην αποστολή.

Μονπελιέ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Μπρεστ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 86ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Λοριάν, σε ένα σερί όπου και μετράει μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Λε Μπρι υποδέχθηκε τη Μπρεστ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητα που είχε στο πρώτο ημίχρονο και να πάρει τα ηνία, παρότι είχε κάποιες καλές στιγμές. Αρχικά στο 20′ ο Μπουανανί είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει εντυπωσιακό και στο 42′ είχε δοκάρι με τον Πονκό. Έπεσε ακόμη περισσότερο ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, δυσκολεύτηκε να μπει στα αντίπαλα καρέ και το “πλήρωσε” με γκολ στα τελευταία λεπτά.

Μετά και από αυτή την απώλεια της, παραμένει σε κίνδυνο, καθώς είναι στην 16η θέση που οδηγεί σε μπαράζ, πάνω μόνο από τις Μετς και Κλερμόν και στο -2 από την απευθείας παραμονή. Ωστόσο, κατάφερε να μείνει αλώβητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της, έχοντας επικρατήσει στις 3/4 από αυτές.

Αν και επέστρεψε στην αποστολή της ομάδος του ο Μπέντζαμιν Μεντί, το απουσιολόγιο του Λε Μπρι παραμένει αρκετά γεμάτο.