*Επαναληπτική αναμέτρηση για την προημιτελική φάση στα πλέι οφ του Μεξικού. Τα παιχνίδια είναι διπλά και είναι κανονικά σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος και στα δυο παιχνίδια, την πρόκριση παίρνει η ομάδα που τερμάτισε πιο ψηλά στην κανονική διάρκεια.

*Στην κανονική διάρκεια: Τολούκα – Μονάρκας 0-1

*Στο πρώτο παιχνίδι: Τολούκα – Μονάρκας 2-1

ΜΟΝΑΡΚΑΣ

Δεν τα κατάφερε η Μονάρκας, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι με την Τολούκα, εκτός έδρας. Η ομάδα του Ρομπέρτο Ερνάντεζ ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση, με το εύστοχο πέναλτι του Ρουιντίαζ, όμως αυτό δεν στάθηκε αρκετό για να της δώσει και τη νίκη. Κι αυτό γιατί “αυτοκτόνησε” στις καθυστερήσεις, όταν και δέχθηκε δυο γκολ. Αυτή ήταν και η δεύτερη ήττα της στα τρία τελευταία ματς πρωταθλήματος, έχοντας και μια νίκη.

Δεν πείθει στα εντός έδρας ματς που έχει δώσει φέτος στο πρωτάθλημα, όπου και έχει πανηγυρίσει μόλις δυο νίκες, ενώ μετράει ακόμη τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες. Στα θετικά για τον τεχνικό Ερνάντες, είναι το γεγονός πως θα έχει όλους τους παίκτες στην διάθεσή του για το αποψινό παιχνίδι, όπου θέλει μόνο νίκη.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Τολούκα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Interwetten)

Το Μονάρκας – Τολούκα παίζει στην Interwetten

ΤΟΛΟΥΚΑ

Σε εξαιρετική κατάσταση δείχνει πως βρίσκεται η Τολούκα, προερχόμενη από τρεις διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα. Η πιο σημαντική ωστόσο ήταν αυτή της Τετάρτης στο πρώτο παιχνίδι με τη Μονάρκας, εντός έδρας, έστω και αν ήρθε με δραματικό τρόπο. Η ομάδα του Ρολάντο Κρισάντε μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από 66 λεπτά αγώνα, κατάφερε ωστόσο να κάνει την ανατροπή στις καθυστερήσεις, με τους Ουρίμπε (90’+1) και Μπαριέντος (90’+4) να βρίσκουν δίχτυα.

Πλέον καλείται να διαχειριστεί σωστά αυτό το υπέρ της σκορ και να υπερβάλλει εαυτόν, κάνοντας μια καλή εκτός έδρας εμφάνιση. Κάτι που δεν συνήθισε να κάνει στο φετινό πρωτάθλημα, όπου είχε απολογισμό μια νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες, έχοντας επικρατήσει στην τελευταία της έξοδο. Δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Αλφρέδο Ταλαβέρα (ΤΕ 2/0) και Γκάμπριελ Χάουτσε (ΕΠ 6/2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Μονάρκας για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα οκτώ από τα δέκα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.