*Πρώτο παιχνίδι για τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση που το συνολικό σκορ του “ζευγαριού” είναι ισόπαλο, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι. Θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα της Σαχτάρ Ντόνετσκ

*Σε 13 παιχνίδια κόντρα σε ομάδες της Γαλλίας, η Σαχτάρ Ντόνετσκ μετράει 7-2-4.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΟΝΑΚΟ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΓΑΛΛΙΑ, 40)

Ήρθε και η πρώτη ήττα της σεζόν για τη Μονακό, που δεν κατάφερε να πάρει κάτι στο εκτός έδρας ματς με τη Λοριάν. Η επιλογή του Κόβατς να παρατάξει την ομάδα του με τρεις στόπερ (3-4-2-1) δεν του “βγήκε”, επιθετικά ήταν ανύπαρκτη σ’ όλο το 90λεπτο, δεν απείλησε παρά μόνο από στατικές φάσεις. Από ένα ανόητο πέναλτι ήρθε το γκολ της Λοριάν, στο δεύτερο μέρος έπαιξε πολύ παθητικά και προστάτευσε την εστία της με επιτυχία, η Μονακό δεν είχε ιδέες και ενέργεια να απειλήσει, παρότι έφερε απ’ τον πάγκο τους Γκολόβιν, Μπεν Γεντέρ και Φάμπρεγας.

“Δεν καταφέραμε να δημιουργήσουμε όσο θα θέλαμε, ο αντίπαλος έκανε πολύ καλή δουλειά. Οι δύο πόντοι έπειτα από δύο αγωνιστικές δεν είναι αυτό που περιμέναμε. Δεν μπορώ να πω ότι είμαστε κουρασμένοι. Πρέπει να αντιδράσουμε γιατί το παιχνίδι με τη Σαχτάρ Ντόνετσκ είναι το πιο σημαντικό της μέχρι τώρα χρονιάς”, είπε ο κόουτς Κόβατς. Είχαν προηγηθεί οι δύο νίκες με τη Σπάρτα Πράγας για τον τρίτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ (0-2 εκτός, 3-1 εντός), στο μεσοδιάστημα η Μονακό έμεινε στο εντός έδρας 1-1 με τη Ναντ για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Η είσοδος στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ είναι μεγάλος στόχος, όλη η προσοχή πέφτει στη Σαχτάρ. Μάλλον επιστρέφει ο στόπερ Μαριπάν στην ενδεκάδα, δεν έπαιξαν βασικοί κόντρα στη Λοριάν οι Αγκιλάρ, Μπεν Γεντέρ, Ενρίκε και Γκολόβιν, το πιθανότερο είναι ότι σήμερα θα είναι στο αρχικό σχήμα. Επιστρέφει στο 4-4-2 ο Κόβατς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στη Λοριάν. Το γκολ με πέναλτι ο Μοφί στο 31’. Δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα, η Λοριάν προστάτευσε επιτυχώς το προβάδισμα, δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου απ’ τους Μονεγάσκους.

ΜΟΝΑΚΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 4/6 G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στη Stoiximan).

*Έρχεται από 4/6 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΟΥΚΡΑΝΙΑ, 18)

Δε συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα η Σαχτάρ Ντόνετσκ στον προηγούμενο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, πήρε την πρόκριση με δύο νίκες κόντρα στη Γκενκ. Έκανε τη μισή δουλειά στο πρώτο παιχνίδι του Βελγίου, σκόραρε δύο φορές στο δεύτερο μέρος και έκανε την ανατροπή (1-2), είχε καλύτερη εικόνα απ’ τον αντίπαλο. Στη ρεβάνς έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση με το γκολ του Τραορέ στο 27’, το ματς ήταν “ανοιχτό” με πολλές φάσεις, το 2-0 στο 76’ τελείωσε οριστικά την πρόκριση.

Εξυπακούεται ότι πρόκειται για μια πολύ έμπειρη ομάδα στην Ευρώπη, έχει παίξει πάρα πολλές φορές σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργανώσεων. Σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα, έχει τρεις νίκες σε τέσσερις αγωνιστικές, έρχεται απ’ το άνετο 2-0 επί της Μέταλιστ, σε ματς που δεν απειλήθηκε ούτε στο ελάχιστο. Έκανε τραγικό πρώτο ημίχρονο με μόλις μια τελική προσπάθεια, αλλά οι αλλαγές του κόουτς Ντε Τζέρμπι βελτίωσαν την εικόνα της στο δεύτερο 45λεπτο. Παραμένουν εκτός οι Μπόνταρ και Ζούνιορ Μοράες, αμφίβολος ο Πεδρίνιο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 επί της Μέταλιστ για το πρωτάθλημα. Ο Στεπανένκο το 1-0 στο 49’, το 2-0 έκανε ο Τραορέ στο 80’. Δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα, η Σαχτάρ δεν απειλήθηκε.