7η αγωνιστική

*Ένα από τα ντέρμπι της Κυανής Ακτής (Derby de la Côte d’Azur).

*Goal/Goal τα 12/14 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Νις, για το πρωτάθλημα. Έχασε δυο πέναλτι στο ματς με τον Μπαλογκάν (12′, 55′), για να δεχθεί το μοναδικό τέρμα στις καθυστερήσεις.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί της Μονακό στο πρωτάθλημα, η οποία υπέστη την πρώτη της ήττα, μετά από πέντε παιχνίδια στα οποία και είχε τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Για την ακρίβεια, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντι Χούτερ υποδέχθηκε τη Νις, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια στο μεταξύ τους γειτονικό ντέρμπι, μετά και το τελικό 0-1.

Η λέξη “αυτοκτονία” είναι λίγη για να χαρακτηρίσει την εμφάνιση της Μονακό στο παιχνίδι αυτό. Αρχικά είχε καλύτερο παίκτη της τον πορτιέρο Κεν, που όποτε χρειάστηκε κράτησε την ομάδα του ζωντανή, με εξαίρεση το τέρμα που δέχθηκε στις καθυστερήσεις, όπου δε μπορούσε να κάνει κάτι, όντας προδομένος και από την άμυνα του. Αντιθέτως, αποδείχθηκε μοιραίος ο φορ Μπαλογκάν, που κατάφερε να αστοχήσει σε δυο πέναλτι, από ένα στο ξεκίνημα του κάθε ημιχρόνου.

“Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν εύκολη η προετοιμασία μας, γιατί η τακτική της αντιπάλου μπορεί να είναι διαφορετική από τη στιγμή που είναι με νέο προπονητή. Αλλά παραμένουμε συγκεντρωμένοι στους εαυτούς μας και τη φιλοσοφία μας. Ξέρουμε ότι η Μαρσέιγ είναι μια πολύ καλή ομάδα και θα κοιτάξουμε να κάνουμε το παιχνίδι μας”, δήλωσε ο Ελβετός τερματοφύλακας Φίλιπ Κεν.

Αρκετά σοβαρός αποδείχθηκε ο τραυματισμός του Βραζιλιάνου Κάιο Ενρίκε, ο οποίος θα αργήσει να επιστρέψει στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδος του. Τη θέση του καλείται να καλύψει ο Γιάκομπς.

Μονακό Στατιστικά

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε από δυο τέρματα σε κάθε ημίχρονο (8′, 37′, 47′, 89′).

Όπως η αποψινή της αντίπαλος, έτσι και η Μαρσέιγ έρχεται από την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από την Παρί Σεν Ζερμέν, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 4-0, στο μεταξύ τους ντέρμπι.

Είχε και πάλι στον πάγκο της ως υπηρεσιακο τον Ζαν Αμπαρντοναντό και για ακόμη μια φορά παρουσίασε σαφώς πρόβλημα στο ανασταλτικό κυρίως κομμάτι. Τραγική η εμφάνιση της σε όλη τη διάρκεια, δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να γίνει απειλητική και βρέθηκε πίσω με 2-0 πριν την ανάπαυλα, δεχόμενη ισάριθμα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο. Βέβαια το σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο, με την εικόνα που είχαν οι γηπεδούχοι.

Όπως ανακοινώθηκε μεσοβδόμαδα, νέος τεχνικός της είναι ο Ιταλός Τζενάρο Γκατούζο, ο οποίος δεν είχε ομάδα από τον περασμένο Γενάρη, όταν και αποχώρησε από τη Βαλένθια. “Δεν δυσκολεύτηκα να πάρω την απόφαση μου για την ομάδα, η οποία είναι η μοναδική γαλλική που έχει κατακτήσει το Τσάμπιονς Λιγκ. Φυσικά και υπάρχουν δυσκολίες, γι’ αυτό άλλωστε είμαι εδώ. Ξέρω την κατάσταση που υπάρχει και ξέρω ότι είναι δύσκολη. Πρέπει όμως να πάμε μπροστά. Να κοιτάξουμε το μέλλον”, δήλωσε μεταξύ άλλων στην παρουσίαση του.

Την ερχόμενη Πέμπτη (05/10), θα υποδεχθεί τη Μπράιτον, για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.