*Goal/Goal & Over 2.5 ήρθαν οι 5/6 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Λιλ – Μονακό 4-3

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στην Ανζέ. Προηγήθηκε με τον Γκολόβιν στο 45’, έκανε το 0-2 με τον Μποάντου στο 60’, δέχθηκε το 1-2 στο 64’.

Ήταν υποχρέωσή της να βγάλει αντίδραση, το πέτυχε και πέρασε με το διπλό από την Ανζέ. Κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, απείλησε περισσότερο σε 2-3 περιπτώσεις, βρήκε το γκολ με το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου. Εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην αντίπαλη άμυνα στο δεύτερο μέρος, διπλασίασε τα τέρματά της με τη συμπλήρωση μιας ώρας και παρά τη μείωση του σκορ δεν κινδύνεψε να χάσει το “τρίποντο”.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την ομάδα του Κλεμάν, είχαν προηγηθεί δύο βαριές ήττες από Λανς (3-0) και Μονπελιέ (0-4), παρέμεινε στην 4η θέση, είναι στο +5 από τη Λιλ, την οποία υποδέχεται σήμερα και με νίκη θα “κλειδώσει” τη θέση στην οποία βρίσκεται. Ακολουθούν πάντως δύο απαιτητικά παιχνίδια, την επόμενη εβδομάδα φιλοξενείται από τη Λυών και αμέσως μετά από τη Ρεν. Τα 12/17 φετινά παιχνίδια στο γήπεδό της ήρθαν Over 2.5. Τιμωρημένοι ο στόπερ Μαριπάν και ο φορ/πρώτος σκόρερ Μπεν Γεντέρ.

ΜΟΝΑΚΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 12/14 τελευταία παιχνίδια.

*G/G τα 4/6 πρόσφατα παιχνίδια.

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Ρεμς. Δέχθηκε το γκολ στο 21’.

Βγάζει τρομερές αδυναμίες στις εξόδους της, ηττήθηκε την προηγούμενη αγωνιστική από τη Ρεμς, χάνοντας την ευκαιρία να γίνει μεγάλο φαβορί για την 5η θέση και την Ευρώπη. Δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, ένιωσε πρώτα την απειλή, έμεινε πίσω στο σκορ, δεν έβγαλε αντίδραση και πήγε με το εις βάρος της σκορ στην ανάπαυλα. Βελτιώθηκε στο δεύτερο 45λεπτο, πλήρωσε την αστοχία της στην τελική προσπάθεια και δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

Σημαντική απώλεια για την ομάδα του Φονσέκα, παρέμεινε στην 5η θέση, στο -5 από την 4η Μονακό και στο +3 από τις Ρεν, Λυών. Κρατάει στα χέρια της το ευρωπαϊκό εισιτήριο, ωστόσο τίποτα δεν έχει κριθεί, το πρόγραμμα δεν είναι ευνοϊκό, μετά τη Μονακό υποδέχεται τη Μαρσέιγ που θα έχει εξίσου βαθμολογικό ενδιαφέρον. Στις έξι τελευταίες εξόδους της πανηγύρισε ένα διπλό (1-2-3), οι πέντε εξ αυτών ήρθαν Under 2.5.

Επανέρχονται ο αριστερός μπακ Γκούντμουντσον, ο χαφ Αντρέ Γκόμες και ο εξτρέμ Ουνάς. Νοκ άουτ ο εξτρέμ Ζέγκροβα.