*13η αγωνιστική

*Η Μονακό είναι αήττητη στις επτά τελευταίες συναντήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας (5-2-0), αναδείχθηκε νικήτρια στις πέντε πιο πρόσφατες, στις πέντε εξ αυτών μάλιστα η Μονακό κράτησε ανέπαφη την εστία της.

*Η Μονακό νίκησε στα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Ανζέ (6-0-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Φερεντσβάρος για το Γιουρόπα Λιγκ. Προηγήθηκε με τον Μπεν Γεντέρ στο 31’, ισοφαρίστηκε στο 81’.

Μια ζέστη μια κρύο τη φετινή σεζόν η Μονακό, έμεινε μακριά από τις επιτυχίες για ακόμη μια αγωνιστική, γνωρίζοντας την ήττα με 4-3 απ’ την Λιλ. Φοβερό παιχνίδι, με ωραίο ρυθμό και εναλλαγές στο σκορ, δύο φορές έμεινε πίσω στο σκορ, αμφότερες έφτασε στην ισοφάριση, από λάθος αντίπαλου αμυντικού έκανε την ανατροπή στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν πατούσε καλά στα μετόπισθεν, έδωσε πολλά δικαιώματα και η Λιλ έφτασε δίκαια στην ανατροπή του σκορ.

Δεύτερη αγωνιστική που αγνοεί τη νίκη η Μονακό, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-1 με την Κλερμόν (έπαιξε για αρκετή ώρα με δέκα παίκτες), έπεσε στην 7η θέση, στο -2 απ’ την πεντάδα και στο -6 απ’ την τριάδα και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Την περασμένη Πέμπτη παραχώρησε 1-1 με τη Φερεντσβάρος στην Ουγγαρία, έχασε τις ελπίδες για την πρώτη θέση και την ερχόμενη Πέμπτη υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα με στόχο να κατακτήσει την 2η θέση και να συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ.

Δεύτερη αγωνιστική ο βασικός χαφ Μ. Καμαρά, παραμένει τραυματίας ο αριστερός μπακ Αγκιλάρ, τραυματίστηκε στο ευρωπαϊκό παιχνίδι, αλλά τελικά μπήκε στην αποστολή ο αριστερός μπακ Βάντερσον.

ΜΟΝΑΚΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Σκόραρε από 2+ γκολ στα 6/10 πρόσφατα παιχνίδια.

*G/G τα τρία τελευταία ματς.

ΑΝΖΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-1 από τη Ρεν. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 43’, ισοφάρισε με τον Σαλαμά στο 53’, δέχθηκε το γκολ της ήττας με πέναλτι στο 90’.

Σε κακή κατάσταση βρίσκεται η Ανζέ το τελευταίο διάστημα, υπέστη νέα ήττα, αυτή τη φορά με 2-1 από τη Ρεν εντός έδρας. Κατώτερη στο πρώτο ημίχρονο, δίκαια δέχθηκε το γκολ και πήγε με το μειονέκτημα στ’ αποδυτήρια. Βελτιωμένη στο δεύτερο 45λεπτο, έφερε το ματς στην ισορροπία, στα τελευταία λεπτά οπισθοχώρησε να κρατήσει τον πόντο, αλλά δεν άντεξε στην πίεση και δέχθηκε το γκολ το 1-2 στο φινάλε.

Τέταρτη διαδοχική ήττα για την Ανζέ, είχαν προηγηθεί αυτές από τις Μαρσέιγ (0-3), Στρασβούργο (2-3) και Τουλούζ (3-2), αυτή ήταν η όγδοη ήττα στη σεζόν, με ρεκόρ 2-2-8 παρέμεινε φυσικά στα “κόκκινα” και βυθίστηκε στην τελευταία θέση. Διαθέτει την χειρότερη άμυνα της Ligue 1, δέχθηκε 29 γκολ σε 12 αγωνιστικές.

Παραμένει υπό πίεση ο κόουτς Μπατίκλ, ο οποίος έχει τη στήριξη τόσο του προέδρου, όσο και των ποδοσφαιριστών. Συνεχίζουν τραυματίες ο αριστερός μπακ Ντουμπιά και ο βασικός φορ Ντιονί, ενώ ο εξτρέμ Μπουφάλ υποφέρει από πόνους στη γάμπα και είναι εξαιρετικά αμφίβολος. Επανέρχεται ο γκολκίπερ Φοφανά.