4η αγωνιστική

*Μετρούν 9/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Μόλντε δεν έχει υποστεί ήττα από τη Στάμπαεκ στα πρόσφατα 7 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Στο Κύπελλο (18/03): Στάμπαεκ – Μόλντε 1-1 (9-8 στα πέναλτι)

ΜΟΛΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 2-1 εκτός έδρας, από τη Λίλεστρομ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 5’ ο Τένεσεν σκόραρε για το 1-0, ενώ στο 35’ ο Μπράιβικ ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους. Στο 37’ ο Άνταμς σκόραρε για το 2-1. Στο 42’ ο Άικρεμ αποβλήθηκε για λογαριασμό της Μόλντε.

Η Μόλντε δεν έχει ξεκινήσει καθόλου καλά τη νέα αγωνιστική περίοδο, δε θυμίζει σε τίποτα τη σταθερή και αποτελεσματική της πορεία πέρυσι, που την οδήγησε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος. Χωρίς νίκη έπειτα από τρεις αναμετρήσεις στην Eliteserien, έχασε τελευταία στην έδρα της Λίλεστρομ (2-1). Δύο εκτός έδρας ήττες και μία εντός έδρας ισοπαλία για το συγκρότημα του Μούε, το μοναδικό θετικό αποτέλεσμα είναι η ισοπαλία με 1-1 στο ντέρμπι με τη Ρόσενμποργκ. Σ’ αυτά προσθέστε και τον αποκλεισμό στα προημιτελικά του Κυπέλλου από τη Στάμπαεκ, στα πέναλτι, στο “Νάντερουντ”. Είναι δεδομένα σε κρίση, αλλά εξίσου βέβαιο είναι ότι ξέρει πως να βγάλει αντίδραση. Είναι εκτός αποστολής ο τιμωρημένος Άικρεμ και οι τραυματίες Κόσα, Έλινγκσεν, Χάουγκεν, Ούλαντ-Άντερσεν, Ζεκνίνι.

Μόλντε Στατιστικά

*4/5 επίσημα τελευταία με goal/goal

*2/3 στο πρωτάθλημα με “2-3 γκολ”

*Δέχεται γκολ σε 10 σερί εντός έδρας

ΣΤΑΜΠΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εντός έδρας ήττα με σκορ 0-2, από τη Μπραν, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Μόλις στο 20’ ο Χάγκεμπε σκόραρε για το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 59’ ο Φίνε πέτυχε δεύτερο τέρμα για τη Μπραν και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Στάμπαεκ δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στην ανώτερη Μπραν (0-2) για το θεσμό του Κυπέλλου και έμεινε εκτός τελικού. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη φέτος, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Χάουγκεσουντ με σκορ 3-0. Το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε από νωρίς στο ημίχρονο, τη βοήθησε στο να “κλειδώσει” το αποτέλεσμα στο δεύτερο μέρος. Από μία νίκη, ισοπαλία και ήττα σε τρία παιχνίδια στην Eliteserien, για το συγκρότημα του Μπόχινεν, δεύτερο από αυτά, που κρατά το μηδέν στα μετόπισθεν. “Έχω πίστη. Πάμε στη Μόλντε με την πεποίθηση ότι μπορούμε να κάνουμε την έκπληξη”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο αμυντικός της Στάμπαεκ, Νίκολαϊ Νας. Εκτός οι Βάλσταντ και Νίκολας Γένσεν.