Αγώνας ρεβάνς για τον α’ προκριματικό του Europa League. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι -αν χρειαστεί- πέναλτι.

* Στο πρώτο παιχνίδι (Γκλέναβον – Μόλντε 2-1): Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Μόλντε, η Γκλέναβον δεν το έβαλε κάτω και αφού πρώτα ισοφάρισε μέσα σε ένα λεπτό το παιχνίδι, στο δεύτερο μέρος ήταν ανώτερη και έφτασε στην ολική ανατροπή του σκορ. Η Μόλντε, πάντως, έχασε την ευκαιρία να ξαναφέρει το ματς στα ίσια, αφού απώλεσε πέναλτι προς το τέλος

* Στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της Μόλντε σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε Over 2,5.

* Στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της Γκλέναβον σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε N/G.

ΜΟΛΝΤΕ (Νορβηγία, 111)

Οι τρεις συνεχόμενες νίκες που είχε πετύχει στο πρωτάθλημα δεν αποδείχθηκαν και τόσο αρκετές για τη Μόλντε, ώστε να της δώσουν τη… φόρα που χρειαζόταν για να «αποδράσει» με τη νίκη από τη Βόρεια Ιρλανδία. Μπορεί να προηγήθηκε, ωστόσο στη συνέχεια μάλλον υποτίμησε την αντίπαλο της και έπεσε θύμα πολύ μεγάλης έκπληξης, αφού δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ούτε την ευκαιρία που είχε προς το τέλος να ισοφαρίσει, χάνοντας πέναλτι.

Η ειδησεογραφία της εδώ και μεγάλο χρονικό διάστημα κινείται γύρω από τον 17χρονο Χάλαντ (Επιθετικός, 14/8), ο οποίος απασχολεί μεγάλες ευρωπαϊκές ομάδες, ενώ δεν θα αγωνιστεί σήμερα, αφού απουσιάζει σε υποχρεώσεις με την εθνική κάτω των 19. Αυτή, πάντως, θα είναι και η μοναδική απουσία στην προσπάθεια θα που κάνει η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ να φτάσει στην ολική ανατροπή των δεδομένων.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Γκλέναβον για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε Over 2,5 (Δες το στην Interwetten).

Το Μόλντε – Γκλέναβον παίζει στην Interwetten

ΓΚΛΕΝΑΒΟΝ (Β. Ιρλανδία, 425)

Το πάλεψε πολύ τα τελευταία χρόνια, μετρούσε επτά ήττες σε ισάριθμους αγώνες στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ, αλλά να που το εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Μόλντε της έδωσε τη δυνατότητα να κάνει… σεφτέ στη διοργάνωση. Η αλήθεια είναι πως οι περιστάσεις του παιχνιδιού την ευνόησαν μέχρι εκεί που δεν πάει, κανείς δεν μπορεί να πει ότι ήταν ανώτερη ή ότι άξιζε τη νίκη, ωστόσο φρόντισε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι η Μόλντε χαλάρωσε μετά το δικό της γκολ, ισοφάρισε γρήγορα και με τη βοήθεια της τύχης έφτασε στην ολική ανατροπή.

Άπαντες, πάντως, στις τάξεις της παραδέχονται πως η Μόλντε εξακολουθεί να είναι το «αφεντικό» αυτού του ζευγαριού και έχει το ξεκάθαρο πλεονέκτημα για την πρόκριση, ωστόσο δεν κρύβουν και την επιθυμία τους να κάνουν την υπέρβαση και να φτάσουν για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου στην πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Μόλντε για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε N/G.