19η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Μόλντε δεν έχει υποστεί ήττα από τη Βαλερένγκα στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Βαλερένγκα – Μόλντε 0-4

ΜΟΛΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 στην παράταση, εντός έδρας, εναντίον της Κλάκσβικ, στο πλαίσιο των προκριματικών του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο 17’ ο Έρικσεν σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 112’ της παράτασης ο Λίνες έκανε το 2-0 και έδωσε την πρόκριση στη Μόλντε.

Η Μόλντε έχει παρουσιάσει μεταπτώσεις στην απόδοσή της το τελευταίο διάστημα, σε πρωτάθλημα και προκριματικά Τσάμπιονς Λιγκ. Παρ’ όλα αυτά, κατάφερε να ανατρέψει, έστω και δύσκολα, το σκορ με την Κλάκσβικ (2-0) και να πάρει την πρόκριση για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, με το όνειρο της συμμετοχής στους ομίλους, να διατηρείται.

Στο πρωτάθλημα, έρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία με τη Σάντεφιορντ (2-2), έκανε αρχικά την ανατροπή, αλλά “λύγισε” στο φινάλε. Είναι ακόμα μακριά από την κορυφή στην Eliteserien, αλλά η διαφορά της μειώθηκε σε μονοψήφιο αριθμό και μπορεί να ελπίζει ότι θα διεκδικήσει τον τίτλο. Χωρίς προβλήματα.

Μόλντε Στατιστικά

*6/10 ματς τελευταια είχαν No Goal

*5/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 4/8 ματς εντός έδρας

ΒΑΛΕΡΕΝΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Χάουγκεσουντ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 7’ ο Ντιαρά σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους. Στο 71’ ο Στραντ ισοφάρισε σε 1-1 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Βαλερένγκα δείχνει σημάδια βελτίωσης, όμως έχει ακόμα πολύ δρόμο να διανύσει για να ανέβει βαθμολογικά και αγωνιστικά. Πήρε νέο θετικό αποτέλεσμα, αυτή τη φορά ήταν η εντός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο τη Χάουγκεσουντ (1-1). Νωρίτερα, πανηγύρισε επιτέλους νίκη, στο πρωτάθλημα, επικράτησε της Στρόμσγκοντσετ με σκορ 1-3 εκτός έδρας και αναθάρρησε.

Έχει περάσει σε νέα τάξη πραγμάτων με την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία εδώ και μερικές εβδομάδες, ωστόσο, αυτή ήταν η πρώτη επιτυχία με τον Γκάιρ Μπάκε στην άκρη του πάγκου. Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισε και επιστρέφει ο χαφ Οφκίρ, όμως παραμένει τραυματίας ο αναπληρωματικός κίπερ Στραντ-Κόλμπγιορνσεν.