23η αγωνιστική

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Λούγο δεν έχει υποστεί ήττα από τη Μιραντές στα πρόσφατα 2 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Λούγο – Μιραντές 0-0

ΜΙΡΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Σαραγόσα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή μπάλας, όμως οι ευκαιρίες ήταν σχεδόν μοιρασμένες στην αναμέτρηση. Στο πρώτο μέρος η Μιραντές ήταν πιο ουσιαστική, στο δεύτερο ημίχρονο, η Σαραγόσα ήταν περισσότερο απειλητική.

Η Μιραντές έχει ανεβάσει την απόδοσή της και την αποτελεσματικότητά της και διανύει πολύ καλή περίοδο με συνεχόμενη συγκομιδή πόντων στο πρωτάθλημα. Προέρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία στη “Ρομαρέδα” με αντίπαλο τη Σαραγόσα (0-0) και συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές δίχως ήττα. Για την ακρίβεια, το συγκρότημα του Ετσεμπερία έχει υποστεί μονάχα μία ήττα σε δέκα αναμετρήσεις στη Σεγούντα Ντιβισιόν. “Είναι παιχνίδι περισσότερο από τρεις βαθμούς. Η ομάδα έχει επίγνωση τι παίζεται στο συγκεκριμένο ματς. Είμαστε προετοιμασμένοι, μετά από μια πολύ καλή εβδομάδα προπονήσεων”, δήλωσε ο Βάσκος τεχνικός της Μιραντές. Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισε και επιστρέφει ο Χελαμπέρτ, όμως είναι εκτός ο τιμωρημένος Πράδος. Από τραυματισμούς ταλαιπωρούνται οι Σέρχιο Σάντος, Σιμόν Μορένο. Εκτός και ο Νίκο Σεράνο.

Μιραντές Στατιστικά

*6/10 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*5/8 παιχνίδια τελευταία με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 8/10 ματς εντός έδρας

ΛΟΥΓΟ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 εκτός έδρας, από τη Λεγανές, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, οι οποίες ωστόσο, δεν ήταν πολλές. Στο 56’ ο Σισέ σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Λούγο πάλεψε στο παιχνίδι στη Μαδρίτη απέναντι στη Λεγανές (1-0), όμως έχασε στις λεπτομέρειες. Τρίτη ήττα στα τελευταία πέντε ματς πρωταθλήματος για το συγκρότημα του Φραν Χούστο, μετρά επίσης δύο νίκες σε αυτό το διάστημα, με το ίδιο σκορ 1-0 απέναντι σε Ράσινγκ Σανταντέρ και Γρανάδα. Εξακολουθεί να βρίσκεται σε δεινή θέση βαθμολογικά, είναι στην επικίνδυνη ζώνη και έχει μεγάλη ανάγκη από συγκομιδή. “Έχουμε δείξει την ικανότητά μας να προκαλέσουμε προβλήματα στον αντίπαλο. Αυτά τα παιδιά θέλουν ο κόσμος να τους δείξει εμπιστοσύνη, θέλουν να πετύχουν το στόχο”, δήλωσε ο προπονητής της Λούγο, Φραν Χούστο. Ο Ισπανός τεχνικός δεν υπολογίζει τους τραυματίες Χουάνπε, Χοσέλου και Πάντιτς, ενώ έμειναν εκτός και οι τιμωρημένοι Κλαβερία, Λουρέιρο.