12η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 0-4 εντός έδρας, από τη Ράουφος, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Στο 2’ ο Μπράτμπακ σκόραρε για το 0-1, ενώ στο 40’ ο Μέτλερ πέτυχε δεύτερο τέρμα για το ημίχρονο. Στο 54’ ο Φάγκερνες ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3 και στο 81’ ο Σβέεν χρεώθηκε αυτογκόλ για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μιοντάλεν υπέστη εντός έδρας συντριβή από τη Ράουφος (0-4) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου. Ήταν ένα πισωγύρισμα η εμφάνιση και το αποτέλεσμα για το συγκρότημα του Νικόλ καθώς είχε δείξει σαφή σημάδια βελτίωσης το τελευταίο διάστημα στο πρωτάθλημα, με τρεις νίκες και δύο ήττες σε πέντε αγωνιστικές. Τελευταία επικράτησε της Χοντ εκτός έδρας, με 1-2. Στο αγωνιστικό κομμάτι εξακολουθεί να μην είναι διαθέσιμος ο μέσος Τόκσταντ, δύσκολα και οι Ντάλμπι, Σκάρε, αμφίβολοι οι Όλσεν, Κίρατ Σινγκ.

Μιοντάλεν Στατιστικά

*7/10 παιχνίδια είχαν γκολ εκατέρωθεν

*9/10 παιχνίδια έληξαν με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 4/6 ματς εντός έδρας

ΣΟΓΚΝΤΑΛ

Προηγούμενο ματς: Επιβλήθηκε της Μος με σκορ 2-0 εντός έδρας, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Στο πρώτο μέρος καμία από τις δύο ομάδες δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες της και έμειναν στο μηδέν. Στο 55’ ο Σκόνες σκόραρε για το 1-0, στο 62’ αποβλήθηκε ο Άντερσεν για τους φιλοξενούμενους. Στο 90’ ο Νορντ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σόγκνταλ δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στη Μος (2-0), ωστόσο, ανέβασε την απόδοσή της το δεύτερο μέρος, σκόραρε τα γκολ που χρειαζόταν και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση. Εκεί, θα αντιμετωπίσει έναν σαφώς ανώτερο αντίπαλο, τη Σάρπσμποργκ της Eliteserien. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, πήρε τη νίκη επί της Σταρτ με 2-1 εντός έδρας και βρίσκεται στο -1 από την κορυφή. Στο αγωνιστικό σκέλος, δεν αναφέρθηκαν προβλήματα απουσιών.