10η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Μιοντάλεν δεν έχει υποστεί ήττα από τη Σάντνες στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 1-5 εκτός έδρας της Ντράμενς, για το Κύπελλο. Στο 11’ και στο 41’ ο Χάνσεν σκόραρε δύο τέρματα, στο 21’ ο Λίεν, στο 24’ ο Όβενσταντ με εκτέλεση πέναλτι και στο 38’ ο Σινγκ, διαμόρφωσαν το 0-5 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 46’ ο Χάουγκλαντ μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Μιοντάλεν δείχνει να συνέρχεται αγωνιστικά, από το κακό ξεκίνημα που έκανε στη σεζόν, έρχεται από απανωτές επιτυχίες, σε πρωτάθλημα κυρίως και Κύπελλο και βλέπει τη συνέχεια με αισιοδοξία. Δεν αποτελεί σημαντικό κριτήριο το 1-5 επί της Ντράμενς για το Κύπελλο, θα παίξει με τη Στρέμεν στον επόμενο γύρο. Νίκησε Ράουφος και Σκάιντ στην OBOS-ligaen χωρίς να δεχτεί γκολ. Μόλις τρεις νίκες σε σύνολο εννιά αγωνιστικές στο φετινό πρωτάθλημα. Στο αγωνιστικό κομμάτι εξακολουθεί να έχει προβλήματα, καθώς είναι εκτός οι Άπια, Τόκσταντ.

Μιοντάλεν Στατιστικά

*5/7 παιχνίδια είχαν γκολ εκατέρωθεν

*6/7 παιχνίδια έληξαν με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

ΣΑΝΤΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Επιβλήθηκε με σκορ 1-6 εκτός έδρας της Γερβ 1919, για το Κύπελλο. Στο 27’ ο Ράμσλαντ σκόραρε για το 0-1, στο 36’ ο Σάλβεσεν έκανε το 0-2 και στο 45’ ο Μεμέντοφ το 0-3 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 69’ ο Ράμσλαντ το 0-4, στο 78’ ο Πέντερσεν μείωσε σε 1-4. Στο 81’ ο Χέιλαντ και στο 89’ ο Γένσεν σκόραραν για το τελικό αποτέλεσμα.

H Σάντνες επέστρεψε στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα, συνέχισε με νίκη και στο Κύπελλο απέναντι στην αδύναμη Γερβ 1919 (1-6) και αναθάρρησε. Η τελευταία επιτυχία επί της Μπρίνε με 2-0 εντός έδρας για την OBOS-ligaen, ήταν μόλις η δεύτερη στη σεζόν για το συγκρότημα του Μπιάρνε Μπέρντσεν που ξεκίνησε ελπιδοφόρα, με νίκη στην πρεμιέρα, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Όσον αφορά την αποστολή, δεν είναι διαθέσιμος ο Τάντεσε λόγω τραυματισμού.