14η Αγωνιστική

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

Δεν έδειξε κανένα έλεος στη Λέβανγκερ, με τη Μιοντάλεν να διαλύει εκτός έδρας με 4-0 την αντίπαλο της στις 17/06. Εκμεταλλεύτηκε ιδανικά την κακή κατάσταση της αντιπάλου της, προηγήθηκε στο 5′ με τον Σελ, ενώ στο 32′ ο Έιντ έκανε το 0-2. Συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο και διαμόρφωσε το τελικό 4-0 με τέρματα των Γιάνσεν (64′) και Γκούντερσεν (89′). Χωρίς φρένα συνεχίζει στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Χάνσεν που έκανε το 5/5, όπου συνολικά δέχθηκε μόλις ένα τέρμα. Στην 3η θέση και στο -7 από την κορυφή η Μιοντάλεν, έχει την ευκαιρία με ένα θετικό αποτέλεσμα να “πιάσει” στη η θέση τη Σόγκνταλ. «Θέλουμε να συνεχίσουμε το καλό μας σερί. Δίνουμε σε κάθε παιχνίδι τον καλύτερο μας εαυτό και υποδεχόμαστε μια δυνατή ομάδα όπως η Νεστ Σότρα που θα κυνηγήσει ότι καλύτερο μπορεί», ανέφερε ο τεχνικός Χάνσεν.

Προηγούμενο ματς: Με 0-4 επικράτησε της Λέβανγκερ η Μιοντάλεν την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: n/g τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Το Μιοντάλεν – Νεστ Σότρα παίζει στην Betshop

ΝΕΣΤ ΣΟΤΡΑ

Την απόλυτη έκπληξη έκανε στο τελευταίο παιχνίδι της στο πρωτάθλημα η Νεστ Σότρα, που επικράτησε της Βίκινγκ με το εντυπωσιακό 5-0, πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση. Εντυπωσιακή στο πρώτο μέρος, κλείδωσε τη νίκη με τέρματα των Στέφενσεν (6′), Φούρνταλ (29′) και Σέθρε (45′), κατέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο 87′ ο Ρόντσαντ διαμόρφωσε το τελικό 5-0. Το συγκρότημα του Λάντρο αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την έδρα του, παίρνοντας τρεις βαθμούς που το βοήθησαν να ξεφύγει στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Παραμένει χαμηλά η Νεστ Σότρα που ψάχνει κάτι θετικό κόντρα στη φορμαρισμένη Μιοντάλεν, προκειμένου να αναρριχηθεί στη βαθμολογία. Απουσίες δεν αναφέρθηκαν και θα παραταχθεί πλήρης κόντρα στη Μιοντάλεν.

Προηγούμενο ματς: Με 5-0 επικράτησε της Βίκινγκ η Νεστ Σότρα στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Betshop).