11η αγωνιστική

*Αήττητη η Μίντιλαντ στα 29 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ράντερς, μετρώντας 23 νίκες και έξι ισοπαλίες. Τελευταία ήττα, το Νοέμβριο του 2012 με 2-1, για το κύπελλο.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Κοπεγχάγη, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Μπίνχιλντσεν στο 63ο λεπτό, με τον Σόρενσεν να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 71′.

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Μίντιλαντ, μετά και το εντός 2-1 επί της Οντένσε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόμας Τόμασμπεργκ φιλοξενήθηκε από την Κοπεγχάγη, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2. Σε ένα αρκετά ανοιχτό ματς με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, ήταν αυτή που αποδείχθηκε πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια, σκοράροντας δις στο δεύτερο ημίχρονο.

Συμπλήρωσε έτσι τέσσερα ματς ούσα αήττητη (2-2-0), έφτασε τους 17 βαθμούς και προσπαθεί να καλύψει τη διαφορά από τις πρωτοπόρους, μετά και την κοιλιά που έκανε. Μια ήττα στα πέντε φετινά εντός της (3-1-1).

Μίντιλαντ Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΑΝΤΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Σίλκεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Αγκίρι στο 79ο λεπτό.

Αήττητη εδώ και τρία παιχνίδια η Ράντερς, μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ράσμους Μπέρτελσεν υποδέχθηκε τη Σίλκεμποργκ, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Παρότι το μεταξύ τους ήταν αρκετά ισορροπημένο, ήταν αυτή που είχε πιο αξιόλογες στιγμές, αλλά και δοκάρι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, πριν βρει εν τέλει δίχτυα προς το φινάλε.

Με δώδεκα πλέον βαθμούς στις δέκα πρώτες στροφές, παραμένει στο δεύτερο μισό της κατάταξης και τώρα θα προσπαθήσει να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί που έχει φτιάξει. Ηττήθηκε στις 3/5 φετινές εξόδους της (1-1-3). Γνώριμα τα όποια αγωνιστικά προβλήματα έχει να αντιμετωπίσει και πάλι.