9η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Δανίας

ΜΙΝΤΙΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Βίμποργκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι πήρε δυο φορές το προβάδισμα με τους Τσο (52′) και Φρανκουλίνο (76′), δέχθηκε ισάριθμες την ισοφάριση (56′, 83′).

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τέσσερα παιχνίδια η Μίντιλαντ, έχοντας από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόμας Τόμασμπεργκ φιλοξενήθηκε από τη Βίμποργκ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Μετά από ένα “άκαρπο” πρώτο ημίχρονο, αμφότερες άφησαν το καλύτερο για μετά την ανάπαυλα. Αν και πήρε δυο φορές το προβάδισμα, εν τέλει για ακόμη μια φορά η αμυντική λειτουργία ήταν αυτή που της στέρησε το κάτι παραπάνω.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνη με αντίπαλο την Άαρχους (1-1 εντός), έφτασε τους έντεκα βαθμούς και έχει ήδη μείνει αρκετά πίσω στη μάχη του τίτλου. Γνώριμες οι απουσίες των Ίνγκασον, Άντερσον και Όλσον, οι οποίοι είναι τραυματίες.

Μίντιλαντ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΝΤΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από τη Σίλκεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 13ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα με τη συμπλήρωση μιας ώρας, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 73′.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Οντένσε, μετά και από εκείνη που υπέστη κόντρα στη νεοφώτιστη Βέιλε (1-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Αλμ υποδέχθηκε τη Σίλκεμποργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-3. Για ακόμη μια φορά αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων, δέχθηκε αρκετή πίεση και βρέθηκε πίσω από νωρίς, δεχόμενη ακόμη δυο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο. Στην καλύτερη στιγμή της είχε δοκάρι.

Τέταρτη ήττα στις οκτώ πρώτες στροφές, οπότε και θα προσπαθήσει τώρα να βγάλει αντίδραση και να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα, με τον κόουτς Αλμ να είναι σε πολύ δύσκολη θέση πλέον. Παραμένουν εκτός μάχης οι τραυματίες Τομπίας Σλότσαγκερ και Σβεν Κέλερ.